Menu Zavřít

Jak podržet Asada: Írán do Sýrie posílá šíity

16. 1. 2017
Autor: Profimedia.cz

Írán podle britského deníku The Guardian posílá do Sýrie šíity, aby syrskému režimu pomohl udržet se u moci. Syrský režim je v rukou šíitské sekty alávitů a Írán je vedle Ruska hlavním spojencem Damašku.

Podle britského listu Guardian jsou šíité přesídlováni do oblastí, z nichž kvůli bojům uprchli sunnité. Jde zejména o údolí mezi Damaškem a Libanonem, odkud uprchly velké skupiny obyvatelstva. Poprvé od zahájení bojů v roce 2011 je nyní vidět lidi přicházející do opuštěných míst, ale podle The Guardian to nejsou ti, kteří odtud odešli. Jde o předvoj šíitských muslimů, kteří mají osídlit tyto západní části Sýrie. Jsou to nejenom lidé ze Sýrie, ale také z Libanonu a Iráku.

Výměna obyvatelstva je hlavním bodem plánu, podle nějž demografické změny usnadní rozdělení Sýrie na zóny vlivu. Vláda Bašára Asada si snadno udrží oblasti, které budou obývat její stoupenci.

Íránský experiment

Rusko ve spojení s Tureckem současné příměří využívá k tomu, aby dosáhlo politické dohody mezi Asadovým režimem a exilovou opozicí. Írán se však zaměřil na projekt, který zásadním způsobem změní sociální strukturu Sýrie. „Írán a (syrský) režim nechtějí žádné sunnity mezi Damaškem a Homsem a mezi libanonskou hranicí. Je to historická populační změna,“ řekl listu nejmenovaný libanonský představitel.


Přečtěte si esej o islámském státu a Sýrii:

Esej: Ropa a víra Islámského státu

Ilustrační foto


Za klíčová Írán považuje města Zabadání a Madájá. Jsou v blízkosti libanonské hranice, v minulosti je obývali hlavně sunnité a lidé z Damašku tam před válkou trávili dovolenou. Od poloviny roku 2015 o jejich příštím osudu vyjednávají íránští zástupci a členové skupiny Ahrár aš-Šám, která je v této oblasti hlavním Asadovým oponentem. Íránci žádají výměnu obyvatel mezi těmito městy a šíitskými vesnicemi Fúa a Kafrája v provincii Halab. Tyto šíitské vesnice dlouhodobě obléhali sunnitští povstalci.

Důsledky pro celý region

Labíb Nahás, který ve skupině Ahrár aš-Šám řídí zahraniční agendu a jednal za skupinu s Íránci v Istanbulu, řekl, že Teherán usiluje o vytvoření oblastí, které budou pod jeho kontrolou. „Írán byl velmi ochoten dohodnout výměnu lidí ze severu a jihu. Chce souvislé území až do Libanonu. Centrem jeho plánu v Sýrii je oddělení jednotlivých sekt. Chce mít oblasti, které budou zcela pod jeho vlivem. To bude mít důsledky pro celý region,“ řekl Nahás. Podle něj Hizballáh, který také bojuje v Sýrii, dostal od íránského duchovního vůdce rozkaz bránit Fúu a Kafráju za každou cenu.

Šíité se stěhují i do dalších klíčových oblastí Sýrie, například do Daráji, která je jihozápadně od Damašku. V rámci lokálního příměří odtud bylo 700 opozičních bojovníků, tedy sunnitů, přesunuto do provincie Idlib a už po několika dnech na místo přišli iráčtí šíité.

Opozice tvrdí, že íránští bojovníci jsou ve větším počtu všude, kde jsou šíitské svatyně nebo oblasti, které jsou pro Damašek klíčové. Systematicky se údajně vypalují místní katastrální úřady, aby zmizely dokumenty o vlastnictví, takže původní obyvatelé budou mít problém dokázat, že na místě žili. Katastrální údaje shořely v Zabadání, Daráji, Homsu i v Kusajru


Sýrie vyřešena: Rusové se začali stahovat:

bitcoin_skoleni

Rusko začalo stahovat vojska ze Sýrie

 Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov


  • Našli jste v článku chybu?