Japonský premiér Šinzó Abe na začátku dvoudenního summitu skupiny velkých světových ekonomik G7 dnes vyzval své protějšky ke spolupráci a koordinovaným krokům, které by podpořily světovou ekonomiku. Varoval také před krizí, jejíž rozsah by se mohl rovnat té, kterou v roce 2008 způsobil pád investiční banky Lehman Brothers.
Někteří analytici se však domnívají, že Abeho dramatické vyjádření je pouze ospravedlněním odkladu zvýšení daně z obratu v Japonsku a zavedení dalších stimulačních opatření.
Abe upozornil, že ceny komodit od roku 2014 klesly o 55 procent, tedy podobně jako za globální finanční krize. Označil to za varování před opětovným vznikem krize rozsahu Lehman Brothers.
Premiér slíbil zvýšit od dubna příštího roku daň z obratu na deset procent ze současných osmi. Avšak za předpokladu, že se neobjeví finanční krize v rozsahu té z doby kolapsu Lehman Brothers, případně velké přírodní neštěstí.
Prezidenti a premiéři G7 se na dvoudenním summitu hodlají věnovat hlavně boji proti terorismu a kontroverzní rozpínavosti Číny v Jihočínském moři. Jednat budou rovněž o oživení světového hospodářství, změnách klimatu a o migrační krizi.
Ekonomický propad Finska je horší než Velká Deprese 30. let. Čtěte: Ilona Švihlíková: Proč se nemluví o finské krizi? |
Skupinu G7 tvoří Spojené státy, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie a Francie. Summitů se pravidelně účastní i zástupci Evropské unie.
Čtěte dále:
Soros: Situace v Číně připomíná USA před finanční krizí
Ropa se vrátila nad psychologickou hranici 50 dolarů za barel