Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ani po mnohahodinovém jednání v pátek ve Vídni neshodli, jak uvést do praxe avizované omezení těžby. Námitky má zejména Írán, který není ochoten přistoupit ani na zmrazení těžby na současné úrovni. Agentuře Reuters to sdělily informované zdroje blízké jednání. Zástupci OPEC se ještě dnes mají sejít s představiteli nečlenských zemí, které patří k významným producentům ropy.
„Všechno jsme nedokončili. Chystáme další schůzku na 25. listopadu, na které rozhodneme o individuálních kvótách,“ řekl jeden ze zdrojů. Tato schůzka se bude konat těsně před dlouho plánovaným zasedáním, jež je naplánováno na 30. listopadu. OPEC si od koordinovaného omezení produkce ropy slibuje zejména rychlejší vyrovnání nabídky a poptávky, což má být základ pro opětovný růst cen ropy na světových trzích.
Výbor, který se touto problematikou zabývá, je složen z guvernérů OPEC a ze zástupců jednotlivých zemí, kteří o průběhu a výsledku jednání informují své ministry. Páteční rozhovory trvaly více než 11 hodin a podle zdrojů se je nepodařilo uzavřít kvůli postoji Íránu. „Zatím žádnou dohodu nemáme. Souhlasí všichni kromě Íránu,“ řekl zdroj, podle něhož Teherán požaduje, aby byl z dohody o omezení těžby vyňat.
OPEC se v září na schůzce v Alžíru dohodl, že sníží těžbu ropy do pásma 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Jde o první dohodu o snížení těžby od roku 2008. Hned od začátku se ale začaly objevovat potíže. Nejprve Irák požádal, aby byl z dohody o snížení těžby vyňat, načež se přidaly další země včetně Íránu, Libye a Nigérie, které chtějí dokonce těžbu zvýšit. Většinou to zdůvodňují tím, že v posledních letech těžily méně v důsledku sankcí či násilných konfliktů na svém území.
„Komplikuje se to,“ přiznal ještě před pátečním zahájením jednání jeden z delegátů. „Každý den se něco objeví,“ dodal. Další činitelé OPEC včetně generálního tajemníka Mohammeda Barkinda jsou ale optimističtí a tvrdí, že během dneška je stále možné se dohodnout na řešení, které bude mít na trh s ropou významný dopad.
Irák, který je druhým největším producentem ropy v rámci OPEC po Saúdské Arábii, začátkem tohoto týdne sdělil, že těžbu nesníží. Požádal o vynětí z dohody o omezení produkce se zdůvodněním, že potřebuje peníze na boj proti teroristům ze samozvaného Islámského státu (IS). Teherán trvá na tom, že má právo pokračovat ve zvyšování produkce až na úroveň, kde byla před zavedením západních sankcí. Ty byly vůči Íránu zrušeny začátkem tohoto roku výměnou za to, že země učinila ústupky ve svém jaderném programu.
Z nečlenských zemí OPEC dnes budou ve Vídni s členy kartelu jednat zástupci Ruska, Kazachstánu, Mexika, Ománu, Ázerbájdžánu, Brazílie a Bolívie.
Dále čtěte:
Nový ropný rekord: Rusové plánují napřesrok těžit nejvíc od rozpadu SSSR
Ceny ropy vzrostly o tři procenta, hlavně kvůli poklesu zásob v USA
České firmy objevují Írán: krouží kolem energetiky, letiště či metra