Menu Zavřít

Jihokorejská prezidentka čelí skandálu kvůli poradkyni-šamance

29. 10. 2016
Autor: ČTK

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje odvolala deset vysoce postavených členů administrativy kvůli vyšetřování své známé a donedávna vlivné poradkyně Čche Son-sil. Podle jihokorejských zdrojů tato žena zasahovala do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Za odstoupení stále více nepopulární prezidentky dnes v metropoli Soulu demonstrovaly tisíce lidí. Uvedla to agentura AP.

Pak Kun-hje tento týden přiznala, že své dlouholeté kamarádce poskytovala koncepty svých projevů a nechávala ji do nich zasahovat. Omluvila se za to v televizi, čímž vyvolala debatu o zacházení s informacemi v nejvyšších kruzích. Jihokorejská média spekulují, že Čche, která je od září v Německu a které se v médiích přezdívá Rasputin, měla možnost ovlivňovat personální i politické záležitosti.

Prokuratura dnes rozšířila vyšetřování případu a nařídila prohlídku v domech a kancelářích zaměstnanců prezidentského úřadu, u kterých existuje podezření, že byli s kamarádkou prezidentky v kontaktu. Panuje podezření, že tato vlivná poradkyně, která je dcerou šamana a podle mnohých se chová podobně jako její otec, vydírala velké podniky.

Popularita prezidentky se kvůli skandálu propadá na rekordní minima, část opozice ji vyzvala k rezignaci. Další opoziční politici se domnívají, že personální změny v prezidentčině kabinetu nejsou dostatečnou reakcí, a proto požadují také změny ve složení vlády.

Na dnešní demonstraci v Soulu přišlo podle policie zhruba 12 tisíc lidí, podle organizátorů však až 20 tisíc. Pak Kun-hje, odejdi, skandovali účastníci, mezi nimiž byli vidět studenti ve školních uniformách, páry s dětmi i členové odborů. Většina nesla v rukou svíčky nebo transparenty s nápisy jako Kdo je skutečnou prezidentkou? Šlo o největší protivládní demonstraci v Soulu za poslední měsíce. Podobné protesty se konaly i na jiných místech, včetně druhého největšího města Pusanu.

„Dnes jsem tady, abych vyjádřila svůj hněv. Jak může mít představitelka země za tajného poradce šamana nebo někoho propojeného s náboženským kultem, dovolit mu starat se o státní záležitosti a plýtvat penězi daňových poplatníků? Hrozně se stydím, nemohu přistoupit na to, aby země, v níž budou žít naše děti, byla tak zkažená,“ řekla třiatřicetiletá I Či-hu, která na akci přišla s manželem a dvěma dětmi.

„Pak Kun-hje jako prezidentka ztratila autoritu a ukázala, že nemá základní předpoklady k tomu, aby vládla této zemi,“ uvedl v projevu k protestujícím zástupce opozice Če-mjong I. „Musí odstoupit! Jestliže Pak Kun-hje už nebude prezidentkou, budou naše životy horší? Budou napjaté vztahy se Severní Koreou horší?“ ptal se demonstrantů, kteří mu sborově odpovídali, že ne.

Čche Son-sil je dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se prohlásil za hlavu sekty zvané Víra věčného života. Tento šestkrát ženatý muž se stal mentorem Pak Kun-hje, když byla v roce 1974 zavražděna její matka. Tvrdil tehdy, že měl sen, v němž ho zavražděná prosila, aby pomáhal její dceři. Když Čche Te-min v roce 1994 zemřel, získala vliv na nynější prezidentku i jeho dcera. V Německu se odmítla sejít s jihokorejskými novináři, ale její právník řekl, že si je vědoma „vážnosti situace a je připravena vrátit se do Koreje k výslechu“.

Dále čtěte:

Korejská firma KEPCO podepsala obří jadernou dohodu v Emirátech

bitcoin_skoleni

Nejrychlejší internet má Korea. Do tří let chce gigabit za vteřinu pro všechny

FBI porušení zákona kvůli e-mailům nezjistí, věří Clintonová


  • Našli jste v článku chybu?