Ohijský guvernér John Kasich, poslední soupeř Donalda Trumpa v republikánském volebním klání, odstoupil z boje o prezidentskou nominaci. Stejné rozhodnutí oznámil po Trumpově úterním vítězství v Indianě i jeho další neúspěšný protikandidát Ted Cruz. Kontroverzní miliardář Trump tak v boji o republikánskou prezidentskou nominaci oficiálně nemá protivníka.
„Jelikož dnes přerušuji svou kampaň, mám novou víru, hlubší víru, že náš Pán mi ukáže cestu vpřed a naplní smysl mého života,“ prohlásil Kasich v závěru tiskové konference v domovském Columbusu, metropoli státu Ohio. Během emotivního vystoupení poděkoval rodině, svému týmu a dobrovolníkům, kteří mu v kampani pomáhali. Důvody, které jej vedly k ukončení kampaně, ovšem nesdělil, a nezmínil ani Trumpovo jméno.
Třiašedesátiletý politik nebyl v nominačním souboji úspěšný, jediné vítězství zaznamenal v domovském Ohiu. Na svém kontě měl 153 delegátů, zatímco k nominaci je jich zapotřebí 1273. Za Trumpem po dnešním vyhlášení výsledků z Indiany zaostával Kasich o propastných 894 delegátských hlasů.
Přečtěte si o Trumpově rozhodující noci v Indianě: Cruz odstoupil, souboj Trumpa a Clintonové je blízko |
Kasich, stejně jako Cruz, se dlouho snažil prosadit „odbojný“ scénář závěrečné nominační konference, která se bude konat v červenci v Clevelandu. Doufali, že Trump nedosáhne na 1273 hlasů nutných k automatické nominaci. V takovém případě by hlasování delegátů konference bylo volné a do hry by mohli zasáhnout i méně úspěšní či úplně noví kandidáti.
Tyto naděje s největší pravděpodobností zhatily primárky v Indianě, kde Trump drtivě vyhrál. Předpokládá se, že kýžený počet hlasů nakonec získá a v boji o prezidentské křeslo se utká s favoritkou Demokratické strany Hillary Clintonovou.
Kasich získal v Indianě jen 7,5 procenta hlasů, pro Cruze hlasovalo 36,7 a pro Trumpa 53,3 procenta voličů.
Koalice Cruze a Kasiche se nezdařila: Přes 1,7 miliardy vniveč. Kampaň proti Trumpovi selhala |
Ohijský guvernér, který byl podle komentátorů kdysi považován za zachránce umírněného křídla Konzervativní strany, mohl v kampani pokračovat, s minimem finančních prostředků a žádnou nadějí na vítězství by to však byl boj na hranici absurdna.
Někteří pozorovatelé se nyní shodují, že před Trumpem nyní stojí další úkol, totiž zacelit hluboké trhliny uvnitř Republikánské strany. Někteří republikánští zákonodárci se navzdory počátečnímu váhání již nechali slyšet, že Trumpa podpoří, neboť je důležité, aby v podzimních volbách porazil Clintonovou. Jedním z nich je například prezidentský kandidát z roku 2008 John McCain, kterého Trump loni urazil.
Někteří republikáni jsou ale nadále přesvědčeni, že Trump, který svými kontroverzními výroky na adresu žen či menšin upoutal pozornost nejen americké veřejnosti, za sebou nedokáže sjednotit rozsáhlou koalici, kterou potřebuje k celkovému vítězství.
Jedním z republikánů stavějícím se proti Trumpovi je na příklad bývalý poradce někdejšího amerického prezidenta George W. Bushe Peter Wehner. Ten tvrdí, že Trumpa nebude volit nikdy, i kdyby to znamenalo, že v Bílém domě nakonec usedne Clintonová.
Čtěte dále: