Katalánská vláda dnes zveřejnila konečné výsledky Madridem neuznávaného referenda o nezávislosti, jehož se zúčastnilo 43 procent voličů; 90,1 procenta z nich se vyslovilo pro odtržení od Španělska. Oznámením výsledků začala běžet 48hodinová lhůta, kterou zákon zablokovaný španělským ústavním soudem dává katalánskému parlamentu na vyhlášení nezávislosti. Podle expremiéra Artura Mase není Katalánsko na nezávislost připraveno.
Podle dnes zveřejněných plánů katalánského vedení se má očekávané jednání parlamentu za účasti premiéra Carles Puigdemonta konat v úterý v podvečer.
Podívejte se na dramatický průběh referenda:
Parlamentní činitelé, na které se obrátili novináři, zatím neuvedli, zda se budou snažit přesunout zasedání na dřívější datum splňující stanovenou lhůtu, která podle katalánského deníku uplyne v neděli odpoledne. Není přitom jasné, zda parlament výsledky hlasování již obdržel; deník La Vanguardia ale tvrdí, že vláda je poslancům už poslala.
Poslanci dvou separatistických stran dnes podle listu El Mundo uvedli, že formace disponující většinou křesel v parlamentu zahájily jednání o konkrétní podobě deklarace nezávislosti. Španělský ústavní soud plánovanou schůzi katalánského zákonodárného sboru pozastavil, neboť jakékoli kroky směřující k vyhlášení nezávislosti jsou podle něj v rozporu se španělskou ústavou. Soud zároveň pohrozil poslancům trestním postihem.
Expremiér Mas: Katalánsko není připravené |
---|
Podle někdejšího katalánského premiéra a dlouholetého zastánce odtržení od Španělska Artura Mase Katalánsko dosud není připraveno na skutečnou nezávislost a mezi katalánskými vůdci se vede debata o tom, zda je na místě snažit se ji v těchto dnech vyhlásit. „Zatím existují věci, které bychom k nezávislosti potřebovali a nemáme je,“ řekl Mas, který byl předloni kandidátem nejsilnější katalánské strany na premiéra, avšak kvůli odporu krajní levice podporující menšinovou vládu jej nahradil kompromisní kandidát Carles Puidgemont. Mas hovořil nebývale otevřeně o tématu, které separatisté po nedělním referendu většinou veřejně neřeší. Dosáhnout skutečné samostatnosti mohou podle něho Katalánci jen tehdy, pokud budou mít plnou kontrolu nad svým územím, přerozdělováním daní či vlastní nezávislý soudní systém, což dosud neplatí. „Je nutné mít na paměti, že nejde jen o to vyhlásit nezávislost, ale o to, změnit se v nezávislou zemi,“ připomněl Mas, který podle španělských médií patří ke zdrženlivějšímu křídlu separatistických politiků. |
O situaci v Katalánsku dále čtěte: