Menu Zavřít

Kauza Rath na druhou: stát žaluje firmy i jednotlivce

29. 7. 2016
Autor: čtk

Bývalý středočeský hejtman a někdejší poslanec za ČSSD David Rath míří před soud v další kauze zmanipulovaných tendrů. Pražské vrchní státní zastupitelství dnes podalo na celkem devět lidí a osm firem včetně Metrostavu obžalobu, která se týká přijetí úplatků, podplácení, pletich a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky či poškození finančních zájmů EU. Rath reagoval tak, že žalobci jen předstírají práci. Obžaloba je podle něj téměř totožná s předmětem už konaného soudu.

Obvinění jsou podle státního zástupce Jiřího Pražáka podezřelí, že se v osmi případech podíleli na manipulování zakázek Středočeského kraje, kolínské, kladenské a mladoboleslavské nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Podle dřívějších informací se případ týká rekonstrukcí či výstavby nemocničních pavilonů a dodávky sanitních vozů, v tendrech celkově šlo o více než sedm set milionů korun.

Protikorupční policie obvinila lidi i firmy v říjnu 2013 a vyšetřování ukončila loni v srpnu. Mezi stíhanými je vedle Ratha i největší česká stavební společnost Metrostav, stíhání opět čelí i bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (dříve Pancová) a její manžel, bývalý poslanec ODS Petr Kott.

Rath státním zástupcům nerozumí

„Žalují prakticky totéž, co je předmětem běžícího soudu. Nerozumím tomu, proč to nespojí. Předstírají práci a tváří se, že je to něco nového. Není,“ napsal ČTK Rath.

„K vyšetřovaným, případně aktuálně probíhajícím kauzám doktora Ratha se nevyjadřujeme,“ odpověděl na žádost o reakci mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha. Doplnil, že obžaloba zatím nebyla firmě doručena a o jejím podání Metrostav ví jen z tiskové zprávy vrchního státního zastupitelství.

Přečtěte si o kauze Nečas-Nagyová:

Nečas a jeho manželka půjdou k soudu kvůli trafikám

 Expremiér Petr Nečas

Kauzu bude řešit středočeský krajský soud. Mluvčí instituce Ludmila Molišová na dotaz ČTK sdělila, že rozvrh práce věc přidělil soudci Ivo Zelinkovi. Ten v minulosti řešil například přejetí policistky na Mělnicku zdrogovaným řidičem, kauzu matky, která spálila v kotli novorozence, nebo případ agresivního řidiče Aleše Trpišovského. Z hospodářských kauz se zabýval třeba údajně padělanou směnkou spoluzakladatele firmy Oleo Chemical.

Podle vyšetřovatelů požadovala část obviněných ve druhé Rathově kauze úplatky ve výši 66,4 milionu korun, přičemž stihli převzít jen 3,4 milionu - údajně u tendru na sanitky.

Z dalších podezřelých v případu média v minulosti zmínila manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla nebo šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. Věc se údajně týká také některých podnikatelů nepravomocně odsouzených v první části Rathovy korupční kauzy. Spis má přes dvacet tisíc stránek v 90 svazcích, navíc obsahuje i několik příloh.

Obviněným hrozí až 12 let

Z obviněných hrozí nejvyšší tresty - až 12 let vězení - těm, kteří jsou stíháni za přijímání úplatků. Za pokus o poškození zájmů EU a za pletichy lze v tomto případě uložit až desetileté odnětí svobody, za sjednání výhody až osm let, o dva roky méně pak za podplácení a za podílnictví. Firmám hrozí peněžité tresty, zákaz činnosti či zákaz plnění veřejných zakázek, propadnutí majetku nebo v krajním případě i zrušení celé společnosti.

Rath, manželé Kottovi a osm podnikatelů byli loni shledáni vinnými v souvislosti se zakázkami na rekonstrukci zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici či modernizaci krajských nemocnic. Někdejší hejtman má jít do vězení na osm a půl roku, Kottovi dostali o rok nižší trest. Podle verdiktu Kottovi jakožto organizátoři přizpůsobovali za Rathova vědomí tendry vybraným soutěžitelům, které za úplatek zvýhodnili. Odvolací řízení začne u pražského vrchního soudu 31. října.


Přečtěte si:

Stát čelí žalobě kvůli plánu na čistý vzduch. Je špatný, tvrdí ekologové

FIN25

Exšéf Clanroy odmítl, že by zpronevěřil 55 milionů Lesů ČR

Ústavní soud odmítl stížnost lobbisty Janouška


  • Našli jste v článku chybu?