Menu Zavřít

Kdo bude sedět v Bílém domě? Napoví akcie

2. 8. 2016
Autor: čtk

Akcie představují ne pravě stabilní a jistou investici. V předpovídání, kdo se stane americkým prezidentem, jsou ale spolehlivé.

O tom, kdo bude sedět v Bílém domě, rozhodnou američtí voliči. Výsledek lze ale podle analytiků s jistou dávkou spolehlivosti odvodit i z pohybu amerických akcií. Hlavním vodítkem je index Standard & Poors 500 sdružující akcie pěti set předních amerických firem.

Pokud bude index SP500 v posledních třech měsících před závěrečným kolem amerických prezidentských voleb posilovat, prezidentem se stane kandidát strany, která obhajuje křeslo v Bílém domě. V případě oslabování akcií má vyšší šance kandidát vyzyvatelské strany.

Jen tři chyby

Podle dat sebraných analytickou agenturou Strategas Research Partners předpověděly akcie budoucího prvního muže USA správně v 19 z 22 prezidentských voleb od roku 1928, tedy s 86procentní úspěšností. Volby, v nichž se mýlily, byly podle serveru CNN ty v letech 1968 a 1980, kdy kandidovali i silní zástupci třetích stran (George Wallace a John B. Anderson za nezávislé) a rok 1956, který poznamenala Suezská krize.

Přečtěte si, jak vidí republikánský kandidát na prezidenta anexi Krymu:

Trump: Uznejme anexi Krymu, pokud to zlepší vztahy s Ruskem

Donald Trump (Zdroj: ČTK)

V roce 2008, kdy v Bílém domě úřadoval za republikány George W. Bush, například těsně před zvolením Baracka Obamy zaznamenal index SP500 19,5procentní pokles. Tříprocentní pokles vykázal i v roce 2000, kdy prezidenta Demokratické strany Billa Clintona vystřídal právě G. W. Bush. Před čtyřmi lety v době, kdy Obama úspěšně obhájil svůj mandát za demokraty, naopak akcie rostly o 2,5 procenta.

„Silnější trh s cennými papíry potvrzuje důvěru v ekonomiku, a pokud je současné politické vedení vnímáno z ekonomického hlediska pozitivně, projeví se to i ve volbách,“ vysvětluje marketingový specialista z americké poradenské společnosti Prudential Financial. Akcie tak lze vnímat jako jakési referendum trhů ohledně hospodářských kroků jednotlivých vlád a jejich představitelů.

„V letošních volbách by však vliv akcií nemusel být cítit tak zásadně,“ tvrdí Jim Paulsen, hlavní investiční stratég společnosti Wells Capital Management. V silně polarizované americké společnosti totiž podle Wellse vystupují i další faktory. Jedním z nich je celkové znechucení vládou či odpor k politice.

 Tabulka zobrazující, jak pohyb akci SP500 indexu předpovídal americké prezidenty

Tabulka ukazuje, jak pohyb indexu SP500 mezi lety 1928 a 2012 předpovídal budoucí americké prezidenty (volební rok/ pohyb indexu/ výsledek voleb pro stranu úřadujícího prezidenta). Tučně jsou označeny roky, ve kterých akcie předpovídaly chybně. (Zdroj: usatoday.com)


O prezidentských volbách v USA čtěte více:

Trollové z Kremlu kopou za Trumpa. Financuje je prý Putin

MM25_AI

Trumpovy donátory přivedl ke „králi realit“ tvrdý byznys

Obama o Clintonové: Na funkci prezidenta nebyl nikdo nikdy vhodnější


  • Našli jste v článku chybu?