Menu Zavřít

Kdo platí Wilderse? Nizozemskou krajní pravici podpořili Američané

14. 3. 2017
Autor: Profimedia.cz

Velkou většinu finančních darů obdržela nizozemská krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) ze Spojených států. Partaj vedená Geertem Wildersem patří k favoritům parlamentních voleb, které čekají Nizozemsko již zítra.

Za poslední dva roky dostala PVV od soukromých dárců přes 155 tisíc eur (více než 4 miliony korun), z toho 137 tisíc z USA. Vyplývá to z údajů nizozemského ministerstva vnitra. Zdaleka nejvíce přispěla kalifornská nezisková organizace David Horowitz Freedom Center (130 tisíc eur). Nutno dodat, že příspěvky americké organizace se datují hlavně do roku 2015, v roce 2016 se darování zastavilo.

Think-tank vede pravicový aktivista David Horowitz, jenž se ostře se vymezuje proti levici, islámu a přistěhovalcům. Evropskou unii označil za „katastrofu“. Wilderse, jehož strana je rovněž protiislámská, protiimigrantská a euroskeptická, podporoval Horowitz již dříve. A nejen finančně, podpořil ho osobně v roce 2010, když se nizozemský politik ocitl u soudu kvůli antimuslimským výrokům. Podle Horowitze „je Wilders hrdina v nejdůležitější bitvě dneška – v obraně svobodného projevu“.

PPV se ostře vymezuje proti imigrantům. Wilders chce zakázat poskytování azylu všem lidem z muslimských zemí, uzavřít všechny mešity a vyvést Nizozemsko z Evropské unie. Snaží se využít úspěchu Donalda Trumpa, jehož je Horowitz také velkým příznivcem. Kopíruje třeba jeho heslo „Make America (The Netherlands) Great Again“.


Wilders, Trump a další. Čtěte:

Vzpoura blonďáků. „Trumpové“ po celém světě cítí šanci

Donald Trump

Pro mnoho Nizozemců představují americké peníze narušení národní suverenity, píše list New York Times. „Jde o cizí zásah do naší demokracie,“ hlásá poslanec Socialistické strany Ronald van Raak. Obavy navíc panují stejně jako jinde v Evropě z ovlivňování ze strany Ruska. Jak však poukazují mnozí politologové, v evropských politických systémech, kde jsou strany financovány převážně z veřejných peněz, nehrají soukromé příspěvky zásadní roli.

Podle posledních průzkumu je PPV druhá (ještě v lednu však vedla) za konzervativní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) stávajícího premiéra Marka Rutteho. Konec kampaně ovlivnila diplomatická roztržka s Tureckem, z níž by měly těžit VVD i PVV. Dle pondělního průzkumu by VVD získala 27 mandátů ve 150členném parlamentu, Wildersova strana 24 křesel. I kdyby však PVV těsně porazila Rutteho VVD, má jen malou šanci sestavit vládu.

bitcoin školení listopad 24

Nizozemské volby jsou první v řadě důležitých hlasování, která mohou v letošním roce výrazným způsobem ovlivnit další podobu evropské politiky. K volbám půjdou také Francouzi a Němci. Třeba ve Francii panují obavy, jak zahraniční peníze ovlivní prezidentské volby – nikoli však ty z USA, nýbrž z Ruska.

Čtěte dále:

Kdo s koho? Spor s Tureckem v Nizozemsku posílí liberály i Wilderse

Nizozemsko čekají ve středu ostře sledované parlamentní volby

Rok zlomu. Evropské politiky čeká zátěžový test

Vojenská přehlídka v Moskvě

  • Našli jste v článku chybu?