Menu Zavřít

Kdo se skrývá v daňových rájích? Podívejte se do databáze Panama Papers!

9. 5. 2016
Autor: Dronepicr; Flickr

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) rozšířilo svou databázi o společnostech a lidech využívajících daňové ráje, přidáno bylo více než 200 tisíc firem a společností z kauzy Panamských dokumentů (Panama Papers). Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s Českou republikou 139 offshoreových společností, 36 adres a 36 lidí, nyní je to 173 společností, 233 českých adres a 272 lidí.

Seznam českých subjektů si můžete prohlédnout zde, v rejstříku nechybí jména jako Daniel Křetínský nebo podnikatel Martin Benda. ICIJ se zveřejněním databáze zároveň upozorňuje, že publikována byla hrubá data, ze kterých nevyplývá protizákonné využívání daňových rájů.

Databáze uvádí vedle společností vytvořených v daňových rájích vedle jmen a adres, ke kterým majetkové stopy vedou, také názvy firem a jména prostředníků, kteří s ustavením offshoreových subjektů pomáhali. Zpravidla jsou to právní kanceláře, které jménem svého klienta vznik společnosti řešily. Zveřejněny naopak nebyly záznamy z bankovních účtů či korespondence. Samotné uvedení na seznamu automaticky neznamená, že daná osoba se dopustila protiprávního jednání. To připomíná i ICIJ.

Jak to udělat, aby vám nebylo vidět do karet aneb Průvodce po světě offshorových peněz. Přečtěte si rozsáhlý článek týdeníku Euro k Panama Papers!

Offshore aneb V ráji milionů za vodou

 Mossack Fonseca (ilustrační foto)

Kauza Panama Papers vypukla 3. dubna, když několik předních světových médií začalo zveřejňovat informace z více než 11,5 milionu dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca, ze kterých vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

bitcoin školení listopad 24

Právní společnost Mossack Fonseca jakákoli pochybení popírá a tvrdí, že se stala obětí hackerů. Hájí se také tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti.

Dokumenty se týkají i desítek prominentních politiků a byznysmenů. Kvůli kauze rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Britský premiér David Cameron čelil kritice kvůli offshoreovému investičnímu fondu svého otce. Cameron veškerá obvinění odmítl a zdůraznil, že veškeré aktivity jeho rodiny byly v souladu se zákony.

  • Našli jste v článku chybu?