Bývalý český prezident Václav Klaus dnes v polské Toruni převzal Jagellonskou cenu, kterou mu udělila místní univerzita. Ocenění se uděluje za mimořádný příspěvek k politickému, hospodářskému, kulturnímu, vědeckému a sociálnímu rozvoji střední a východní Evropy. Toruńska Szkoła Wyższa je soukromý vysokoškolský ústav založený v roce 2003.
V projevu, který zveřejnil na svých webových stránkách, Klaus kromě blízkých vztahů Česka a Polska připomněl rozdíly mezi oběma zeměmi, k nimž patří i hodnocení „často zmiňovaného ruského nebezpečí“. To dnes podle exprezidenta Češi vnímají méně dramaticky než Poláci.
Klaus poukázal na „naivní a neomluvitelně nezodpovědný“ vstup České republiky do Evropské unie, kterou označil za postdemokratický a nadnárodní, centralisticky organizovaný útvar. EU podle něj nedbá na parlamentní demokracii, neusiluje o volný trh a přehlíží staré evropské civilizační tradice. Suverenita jednotlivých členských zemí EU je podle bývalého českého prezidenta minulostí.
Přečtěte si exkluzivní rozhovor s Václavem Klausem:
Václav Klaus: Musíme se vzepřít kulturnímu marxismu
Klaus odsoudil údajné útoky proti koncepci národního státu a tradičnímu pojetí rodiny. Obvinil evropské elity, že chtějí zničit „přirozeně vzniklé vztahy s národem, náboženstvím, kulturou a civilizací“.
Politická korektnost, multikulturalismus a „humanrightismus“ se staly opodstatněním pro potlačování svobody slova a pro umlčování opozice, soudí Klaus. Stupeň manipulace podle něj připomíná éru pozdního komunismu. Evropa proto potřebuje zásadní změnu, novou sametovou revoluci.
Dále čtěte: