Menu Zavřít

KLDR slaví výročí otce zakladatele. Svět se obává jaderného testu

15. 4. 2017
Autor: Profimedia.cz

Severní Korea slaví dnešní 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Vojenské přehlídky na centrálním Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu se zúčastnil nynější severokorejský vůdce a Kim Ir-senův vnuk Kim Čong-un a KLDR při této příležitosti podle agentury Reuters poprvé ukázala své balistické střely odpalované z ponorky.

Narozeniny muže, který je ve světě označován za diktátora, jsou v jeho vlasti známé jako Den slunce a jsou velkým státním svátkem. Letošní oslavy se konají v době vyostřeného napětí mezi KLDR a Spojenými státy a rovněž mezinárodního napětí, jež vyvolávají testy severokorejského vojenského arzenálu.

Panují obavy, že byl KLDR mohla právě při oslavách narození Kim Ir-sena podniknout novou raketovou nebo jadernou zkoušku. Podle analytiků je ze satelitních snímků zřejmé, že místo, kde KLDR jaderné testy provádí, je připraveno k dalšímu použití.

„Jsme připraveni odpovědět na jakýkoli jaderný útok vlastním jaderným útokem,“ řekl na oslavě, jež předcházela vojenské přehlídce, vysoký představitel komunistické strany KLDR Čche Rjong-he. Tisková agentura KCNA už předtím oznámila, že armáda si je jistá, že v případě války je schopna americké základny v Jižní Koreji, „velitelství Zla“ stejně jako vedení v Soulu „zničit během několika minut“.


Má vůdce KLDR všech pět pohromadě? Čtěte:

Kim a jeho parta. Je Kim Čong-un nepříčetný?

 Severokorejský vůdce Kim Čong-un


Severní Korea dnes podle agentury Reuters uvedla, že „vojenská hysterie“ vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa se dostala do „nebezpečné fáze, kterou již nelze přehlížet“.

Kim Ir-sen
Kim Ir-sena, který zemřel v roce 1994 v 82 letech, historici řadí po bok tyranů jako byli Adolf Hitler, Josif Stalin či Mao Ce-tung. Obyvatelé Severní Koreje ale stále žijí v přesvědčení, že jejich „věčný vůdce“ byl polobůh, jemuž vděčí za život ve vzkvétající zemi. Především Kimovou zásluhou patří Korejská lidově demokratická republika k nejizolovanějším místům na světě.

Kim Ir-sen, jeden z nejdéle vládnoucích diktátorů světa, vedl KLDR bezmála půlstoletí (1948-1994) a za tu dobu měl na svědomí miliony lidských životů. Současně kolem sebe vytvořil kult osobnosti, který nemá obdoby. Ve vlastní zemi opěvovaný vůdce byl strůjcem „orwellovské“ reality poznamenané hladem, strachem, represemi a převýchovnými tábory.

Když 8. července 1994 v 82 letech zemřel, přišly se jeho památce poklonit miliony Severokorejců. A davy jich dodnes proudí i k jeho tělu v mauzoleu v metropoli Pchongjangu.

Televizní stanice NBC tento týden s odvoláním na nejmenovaný zdroj ze zpravodajských služeb informovala, že Spojené státy jsou připraveny podniknout preventivní úder konvenčními zbraněmi proti KLDR v případě, že získají důkazy o přípravách KLDR podniknout další jaderný výbuch. Severokorejská armáda následně pohrozila, že nemilosrdně zpustoší USA, pokud se Washington rozhodne na KLDR zaútočit.


O napětí v regionu jsme dále psali:

KLDR by mohla provést sarinový útok na Japonsko, řekl Abe

Nad KLDR se stahují mračna: Trump údajně zvažuje rozsáhlé sankce

Válka s Kimovou Koreou? Bude ošklivá a snad krátká

Vládní budova v severokorejském Pchjong Jangu

bitcoin_skoleni


Před tribunou, na níž Kim Čong-un v tmavém obleku s úsměvem hovořil se svými poradci, dnes defilovaly tisíce vojáků, kteří na přehlídku čekali několik hodin v přistavených autobusech. Za nimi jely tanky, odpalovací raketové systémy a další vojenská technika. Ve 105 formacích nad náměstím přelétávala letadla.

Situace v KLDR znepokojuje také Čínu. Její ministr zahraničí Wang I v telefonickém rozhovoru s ruským protějškem Sergejem Lavrovem řekl, že Peking si přeje spolupracovat s Moskvou při uvolnění situace. „Chceme, aby se strany vrátily k jednacímu stolu,“ řekl. Rusko vyzvalo všechny strany ke zdrženlivosti a k tomu, aby se vyhnuly jakékoli provokaci. Čínský deník Global Times důrazně vyzval Pchjongjang, „aby se tentokrát nedopustil žádného omylu“.


  • Našli jste v článku chybu?