Menu Zavřít

Kreml chce bojovat proti „falzifikaci dějin". Ohlídat si chce i srpen 68

31. 10. 2016
Autor: František Dostál (wikimedia, CC BY-SA 4.0)

Čelit pokusům o falzifikaci dějin je podle listu Kommersant úkolem týmu odborníků při ruské Bezpečnostní radě, nejvyšším poradním orgánu prezidenta Vladimira Putina. Mezi hlavními historickými událostmi vystavenými falšování je podle prezidentského týmu i vývoj v Československu v roce 1968. V jakém ohledu mohou být informace o těchto událostech a vpádu vojsk Varšavské smlouvy v srpnu téhož roku falzifikovány, není z článku ruského deníku zřejmé.

Historická pravda se podle ruských expertů stala obětí „destruktivních akcí“ zahraničních centrál v rámci jejich protiruské politiky. Cizina proti Rusku vede dezinformační kampaň a hybridní válku, při níž využívá „historickou negramotnost“ ruské mládeže, soudí členové vědeckého týmu. Falzifikaci je podle nich vystaveno šest nejdůležitějších etap sovětských a ruských dějin, jejichž ruskou interpretaci je třeba koordinovaně hájit.

Figuruje mezi nimi i vztah tehdejšího Sovětského svazu k politickým krizím v někdejší Německé demokratické republice, v Maďarsku a v Československu.


O záměrech Kremlu a jeho komplikovaných vztazích se západem čtěte více:

Putin utahuje šrouby: Rusko obnovuje předobraz obávané KGB

Ruské propagandistické televizi v Británii zmrazí účty


Hájit je také podle autorů koncepce třeba národnostní politiku carského Ruska a SSSR, podíl Sovětského svazu na porážce nacistického Německa za druhé světové války nebo správnou interpretaci paktu Molotov-Ribbentrop, v jehož tajném dodatku se Moskva a Hitlerova třetí říše dohodly na dělení Polska.

bitcoin školení listopad 24

Zvláštní pozornost je podle vědeckého týmu nutné věnovat pádu carského režimu a vítězství bolševické revoluce z roku 1917, jejichž sté výročí připadá na příští rok. Toto výročí může odstartovat „pokusy o záměrné zkreslování tohoto historického období“.

Vědecká skupina Bezpečnostní rady doporučila, aby v médiích a v internetu byly odhalovány pokusy o falzifikaci dějin a aby se na této kampani podílely i další postsovětské státy a země „blízkého pohraničí“. Účastníci zasedání se rovněž vyslovili pro zřízení „centra pro plánovaní, organizaci a realizaci strategických informačních operací“.

Na koho uvalit další protiruské sankce? Přečtěte si:

Nové protiruské sankce není na koho uvalit. V Kremlu došli kandidáti

 Rusko

  • Našli jste v článku chybu?