Menu Zavřít

Kuba po Fidelovi? Moc je rozdělena, ale ledy budou tát, tvrdí čeští znalci

29. 11. 2016
Autor: CK SEN

Fidel Castro, symbol Kuby, odešel. Jak se nyní země změní? „Všechno je naplánované, moc rozdělená, funkce podchycené. Pojede se ve stejných kolejích,“ míní čeští průvodci, kteří nyní na Kubě pobývají a působí tu více než pět let. Dál se tak podle nich bude pomalu otevírat ekonomika a uvolňovat podnikaní. Otázkou je, co bude po Raúlovi,“ dodávají.

„Současný vůdce Raúl Castro, i když není tak silný jako jeho bratr Fidel, stále drží opratě kubánského socialismu v rukou. Turistika, politika, ani vztahy se světem či USA se rozhodně nezmění ze dne na den,“ míní průvodce cestovní kanceláře SEN Ivan Strápek.

„Všechno je naplánované, pravidla nastavená, perestrojka v plném proudu, putují sem zahraniční investice. Co se ovšem stane, až jednou nebude vládnout Raúl Castro, lze těžko domyslet,“ dodává přímo z Havany.

Kromě státního pohřbu a státního smutku se nezmění vůbec nic,“ souhlasí s názorem svého kolegy průvodkyně Katarina Líšková. To však neznamená, že by země ustrnula.

 Kubánská měna Kubánská měna

Stále je tu sice vláda jedné – komunistické strany, ale Kuba se podle Líškové mění postupně už deset let od roku 2006, kdy se dočasným a od roku 2008 i oficiálním prezidentem stal Fidelův mladší bratr Raúl.

Pořád se tu ale můžete zúčastnit prvomájového průvodu, kde se nalévá rum zdarma. A ještě měsíce a roky po smrti Fidela se prý budou lidé bát, zda opravdu zemřel a neobjeví se najednou ve dveřích s otázkou: „Co jsi to říkal?“

Raúl „fandí“ Číně

O Raúlovi se na Kubě v nadsázce říká, že jeho oči jsou jako dvě zrnka rýže. Od jeho příchodu se totiž obchodní vztahy zaměřily hlavně na Čínu.

„Kuba je na půl bílá, na půl černá a na půl čínská, žertují tady Kubánci. Čína je jeden z největších celosvětových hráčů. Kubu nevytrhne z bídy, ale ani ji nepotopí,“ míní Líšková.

Budoucí americký prezident Donald Trump ve svém tweetu napsal stroze: Fidel Castro je mrtvý!! Mnozí si pro to kladou otázku, jak se Trump zachová k obnoveným americko-kubánským vztahům.

Přečtěte si reportáž ze země, která rovněž zažila brutálního diktátora:

Albánie se zbavuje tíživého dědictví a míří do unie

Rodinný život je pro Albánce základním pilířem. Nedělní sváteční setkání všech generací je samozřejmostí. (autor: Miroslav Tryner, Euro.cz)

„Obě země se v současnosti nacházejí ve zlomovém bodě. Jako manželství po rozvodu, které se chce zase dát dohromady. Nezapomeňme na nejdůležitější fakt: Trump je hlavně byznysmen,“ předpovídá průvodkyně.

V rámci svého několikaletého pobytu na Kubě sledovala, jak Raúl připravoval svůj lid na Kubu bez Fidela. Otevíral ekonomiku, uvolňoval podnikání, zpřístupňoval internet. Téměř nepředstavitelné se stalo realitou.

 Kubánská pláž Kubánská pláž

„Kubánci měli od roku 2008 určité představy a Raúl je postupně uskutečnil. Už Fidel v polovině devadesátých let otevřel dvířka turismu. A Raúl si uvědomil, že Fidel je dobrý marketingový tah. Vymačkal z něho maximum. Dnes pochovává bratra a všechno se děje narychlo. Žádné nabalzamované tělo na veřejném místě na rozloučení. Bratr si prý přál zpopelnit. Věřme, že i nyní Raúl a ostatní vědí, co činí,“ zakončuje své postřehy z Kuby průvodkyně Líšková.

„Na Ostrově svobody už dávno není socialismus, jako si ho pamatujeme z doby, kdy Fidel Castro pevně vládl Kubě. Turistů z celého světa přibývá, rostou ceny služeb a kapacita hotelů se stává nedostačující. Kuba je za posledních šest roků naší nejprodávanější destinací. Na rok 2017 už jsme prodali téměř 800 pobytů. Nyní očekáváme, že zájem ještě poroste,“ předpokládá majitel CK SEN Pavel Fellner.


Čtěte také:

bitcoin_skoleni

Zemřel revolucionář a bývalý kubánský vůdce Fidel Castro

Trump se tvrdě opřel do Castra: Brutální diktátor, který utlačoval vlastní lid


  • Našli jste v článku chybu?