Menu Zavřít

„Léčba Alternativou“. Merkelová přišla o miliony voličů

25. 9. 2017
Autor: Profimedia.cz

K zodpovědnosti v „bouřlivých časech“ vyzvala kancléřka Angela Merkelová strany, které se podle odhadů po nedělních volbách dostaly do německého parlamentu. Učinila tak v povolební televizní debatě. Zástupci FDP a Zelených upozornili, že se do vlády s kancléřčinou konzervativní unií CDU/CSU nenechají vmanipulovat. Příliš jiných možností ale není, předseda sociálních demokratů Martin Schulz ohlásil odchod strany do opozice.

Konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie značně oslabily a jejich dosavadní vláda s velkou pravděpodobností skončí. Všechny čtyři další strany, které zasednou v novém Spolkovém sněmu, si polepšily. Týká se to především protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD), jejíž vstup do parlamentu je vnímán jako přelom v dějinách spolkové republiky. V čele vlády přes volební zemětřesení, jak o něm mluví média, zůstane nejspíš nadále kancléřka Angela Merkelová, jejíž CDU/CSU bude i přes ztráty nejsilnější frakcí.

Výsledky voleb do Bundestagu
CDU/CSU 32,8
SPD 20,4
AfD 13
FDP 10,7
Zelení 9
Levice 9,1
ostatní 5

Zdroj: bundestagswahl-2017.com

„Žijeme v bouřlivých časech, všichni to víme,“ uvedla kancléřka v debatě se zástupci všech sedmi stran, které se podle odhadů dostanou do parlamentu. Zároveň je vyzvala, aby přijaly zodpovědnost. „Německo má zatraceně hodně úkolů do budoucna,“ řekla.

Merkelová odmítla spekulace, že by mohla poprvé vzniknout menšinová vláda. „Mám v úmyslu vytvořit v Německu stabilní vládu,“ uvedla kancléřka. Zdůraznila, že na základě čísel je možné sestavit dvě koalice - s FDP a Zelenými, ale i velkou koalici. „Sociální demokracie ale zjevně není pro jednání k dispozici,“ dodala.

Volby obrazem:

Viditelně rozhořčený Schulz, jehož sociální demokracie dosáhla nejhoršího výsledku v poválečných dějinách, obvinil Merkelovou z vedení „skandální“ kampaně, během které se vyhýbala konfrontaci. Předsedkyně CDU podle něj vytvořila „vakuum“, které zaplnila protiimigrační strana Alternativa pro Německo, která se po volbách podle všeho stane třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. Jak by se měly ostatní strany s AfD a jejími provokacemi dál potýkat, bylo jedním z hlavních témat povolební debaty.

Alternativa sebrala všem
Alternativa pro Německo (AfD) podle analýzy televize ARD získala voliče všech ostatních parlamentních stran. Konzervativní unii CDU/CSU přetáhla přes milion voličů, sociální demokracii (SPD) asi půl milionu. CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, která volby s velkými ztrátami vyhrála, sebraly voliče všechny ostatní strany.
Analýza ukazuje rozdíly mezi počtem voličů, kteří mezi jednotlivými stranami přešli v obou směrech. Z CDU/CSU tak například k AfD přešlo o 1,07 milionu více voličů než opačným směrem. Výrazně AfD bodovala i u dalších stran. Od Levice takto získala 430 tisíc voličů, od svobodných demokratů (FDP) 50 tisíc a od Zelených 40 tisíc.
Opakem AfD byla v těchto volbách CDU/CSU, která ztratila 1,33 milionu hlasů ve prospěch FDP, 70 tisíc ve prospěch Levice, 50 tisíc ve prospěch Zelených a 20 tisíc ve prospěch SPD.
Sociální demokraté sice přetáhli dvě desítky tisíc voličů konzervativní unii, ale vůči všem ostatním stranám ztratili - dohromady kolem 1,7 milionu voličů. Svobodní demokraté skončili v tomto srovnání celkově v plusu téměř 1,9 milionu voličů a Zelení v plusu asi 120 tisíc hlasujících. Levice ztratila kolem 20 tisíc voličů.

Podle Schulze, který už dříve oznámil, že jeho strana odejde do opozice, je už nyní jasné, že v Německu vznikne vláda ve složení CDU/CSU, FDP a Zelení. Kancléřka podle něj učiní „jakékoli ústupky“, aby vládu vytvořila. Vzhledem k rozdílnosti programů bavorské CSU a Zelených ale podle něj půjde o „koalici ochromení“.

Zástupci dvou menších stran, o kterých se hovoří jako o možných koaličních partnerech konzervativců, Schulzova slova odmítli s tím, že se nenechají do žádné koalice vmanipulovat. „Nejsme zatraceni k vládnutí,“ zdůraznil předseda FDP Christian Lindner. „Ale jsme přirozeně ochotni převzít politickou zodpovědnost,“ dodal. Ochotu k jednání o koalici, která budou podle ní složitá, připustila také volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová. Do vlády podle ní její strana může vstoupit, „ale ne za každou cenu“.

Na spolkové úrovni ještě nikdy koalice CDU, FDP a Zelených nevznikla. Na zemské úrovni vládla jistou dobu v Sársku a před časem ji vytvořili v severní spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko.

Čeští politici ocenili výhru Merkelové, úspěch AfD některé mrzí

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dosáhla dosavadní kancléřka Merkelová ve volbách jasného vítězství. „Věřím, že brzy sestaví stabilní vládu. Bude to důležité pro Evropu i česko-německé vztahy,“ uvedl premiér na twitteru. „Pokud se někdo raduje z volebních zisků AfD, nevidí si na špičku nosu. Dnes štvou proti uprchlíkům a EU, zítra budou terčem Češi a Poláci,“ dodal.

„Vítězem voleb je vlastně AfD, která výrazně posílila na tématu uprchlíků a bezpečnosti,“ uvedl Babiš. Poukázal na oslabení konzervativců i na zřejmě nejhorší výsledek SPD. „U socialistů se ukazuje, že svou politikou neničí jen svou stranu, ale i Evropu,“ uvedl. Podle Sobotky německá SPD ve velké koalici „prosadila svůj sociální a proevropský program, ale body za to opakovaně sklidila CDU“. Pro odchod SPD do opozice má pochopení.

Také předseda ODS Petr Fiala poukázal na to, že obě dosavadní vládní strany ztratily a „část německých voličů se rozhodla protestovat především proti migrační politice“. Přesto má Německo šanci na demokratickou vládu v čele s konzervativní CDU/CSU, která bude mít příležitost napravit chyby, uvedl. Úspěch AfD je podle místopředsedy ODS Martina Kupky jasným signálem kritiky dosavadní politiky Merkelové. Zřejmě historicky nejhorší výsledek SPD je pak známkou toho, že její politika ani Němce už tolik neoslovuje, řekl Kupka.

„Úžasným výsledkem je ztráta čtvrtiny hlasů merkelovské CDU, pětiny hlasů schulzovské SPD a naopak zisk 13 procent hlasů politickým a mediálním establishmentem démonizované AfD,“ uvedl bývalý český prezident Václav Klaus. Stranu, které je často vytýkán populismus a nacionalismus, v uplynulých měsících opakovaně osobně podpořil na předvolebních shromážděních.

„Ukázalo se, že ne všichni Němci se nechali zastrašit nenávistnou propagandou proti AfD, kterou nakonec zvolil každý sedmý německý občan,“ poznamenal Klaus. Podle něj je to impulz k tomu, aby se ani v Česku voliči nenechali ovlivnit mediální propagandou a použili vlastní rozum. Žádnou konkrétní stranu ale Klaus volit nedoporučil.

„Výsledek dnešních voleb v Německu je pro Angelu Merkelovou Pyrrhovým vítězstvím,“ dodal bývalý prezident.

Německý tisk: Spolkový sněm je v nebezpečí

„Nejvyšší dům německé demokracie ztrácí svoji nevinu: pryč jsou časy bez pravicových radikálů, kteří se v Německu zatím dokázali dostat jen do zemských sněmů. Německou demokracii je třeba znovu bránit. Musíme znovu více mluvit o hodnotě a opravdovosti demokracie, s argumenty místo agrese, se znalostmi místo vzteku, s respektem místo radikálnosti,“ konstatuje deník Mannheimer Morgen.

Podobně volby komentuje list Frankfurter Rundschau, podle něhož je Spolkový sněm v nebezpečí, že v něm budou mít prostor národovecká agenda a paranoidní spiklenecké teorie. „Tahle demokracie teď potřebuje naši vášeň, naši upřímnost, nekompromisní odpor proti jedu zprava,“ míní. Obdobně výsledky hlasování, v němž AfD získala 12,6 procenta, hodnotí i další deníky.

bitcoin_skoleni

„Vstup AfD jako třetí nejsilnější strany do Spolkového sněmu je historický krok zpět pro německou společnost: hořký pro demokratickou kulturu. Je to úder vůči prvnímu článku ústavy, který chrání důstojnost všech lidí i uprchlíků,“ je přesvědčen list Süddeutsche Zeitung, který tak naráží na tvrdý postoj AfD vůči běžencům.

Volby minutu po minutě:

Merkelová se ztrátami vyhrála. Skutečným vítězem AfD. Sledujte ŽIVĚ


  • Našli jste v článku chybu?