Projednání návrhu novely telekomunikačního zákona se zkrátí, dohodly se dnes politické strany. Novelu, která má posílit práva spotřebitelů a zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2, příští týden projedná vláda. Legislativním procesem by měla projít před koncem volebního období.
Novela má rovněž zvýšit pokuty pro operátory a umožnit rychlejší odchod klientů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dříve řekl, že by novela měla podle jeho představ vytvořit tlak na snížení cen mobilních dat.
Lhůta pro projednání normy ve sněmovních výborech se zkrátí ze 60 dnů na 20 dnů. Neprošel tak návrh, aby ji poslanci poslali do Senátu hned po prvním čtení. Novela bude prvním bodem dubnové schůze Sněmovny, uvedl Sobotka. Sněmovní výbory by se jí mohly zabývat ještě před prvním čtením v Poslanecké sněmovně.
Předseda hospodářského výboru Sněmovny Ivan Pilný (ANO) kritizuje, že k diskusi o novele telekomunikačního zákona nebyli přizváni operátoři. Prohlásil, že novelu není možné projednat jen v jednom čtení. Aby byla skutečně ve prospěch spotřebitelů, musejí ji podle něj projednat poslanecké výbory. „Zdůrazňuji, že zákon chceme udělat tak, aby byl ve prospěch spotřebitele, v této verzi ale není, proto musí být projednán ve výborech,“ uvedl.
Proti zkrácenému přijetí novely bez připomínkování odborníky a operátory se v čtvrtek vyslovily firmy z telekomunikačního odvětví, které premiérovi zaslaly otevřený dopis. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se premiér k dopisu vyjádří do několika dnů. Podotkl, že návrh novely je zhruba týden v připomínkovém řízení, kde se k němu firmy mohly vyjádřit.
Může být cestou k levnějším datům čtvrtý operátor? Čtěte:
Komentář: Ke čtvrtému operátorovi nevzhlížejte. Už je pozdě
Návrh obsahuje mimo jiné zkrácení času na změnu telekomunikačního operátora na deset dní a zvýšení pokut udělovaných operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit.
Z návrhu na doporučení legislativní rady vlády vypadne ustanovení o možnosti poskytovat jen takové slevy klientům, které by měly firmy dopředu zahrnuté ve svých cenících. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, kterého premiér po kritice odvolal.
Novela by měla zajistit vedle zlepšení podmínek zákazníků plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Pilný však tvrdí, že uvolnění frekvence 700 MHz bude stát domácnosti pět miliard korun kvůli přechodu na nové televizory. Pokud by měly být hrazeny náklady České televize na přerozdělování kmitočtů, mohou být podle něj oprávněné výhrady operátorů, že by mohlo jít o veřejnou podporu.
Přečtěte si, jak Mládkův konec vidí Pavel Páral: