Menu Zavřít

Libra se po volebním šoku propadla o dvě procenta. Investoři se bojí chaosu

9. 6. 2017
Autor: Pixabay.com

Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od dubna. Investoři se obávají, že nerozhodný výsledek voleb v Británii vyvolá politický chaos.

„Je to zapeklitá věc pro britskou ekonomiku i pro jednání o brexitu, takže je to negativní pro libru,“ řekl k výsledkům voleb hlavní ekonom společnosti AMP Shane Oliver. „Británie však představuje pouze 2,5 procenta světového hrubého domácího produktu a nelze příliš očekávat výraznější dopady na světové investiční trhy,“ dodal.

Kurz eura vůči dolaru se v reakci na britské volby výrazněji nezměnil a pohybuje se v blízkosti 1,12 USD. Japonské akcie dnes posílily o půl procenta a indikátory signalizují mírný růst také na evropských akciových trzích, a to včetně britské burzy. Akcie britských podniků obvykle těží ze slabšího kurzu domácí měny.

Konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vítězí v parlamentních volbách, ale podle propočtu agentury Reuters už nemohou získat většinu v nové sněmovně. Mayová již čelí výzvám k demisi.

Vývoj kurzu libry k americkému dolaru

MM25_AI

Zdroj: EuroInvestor.com

Koruna posílila k libře na půlroční maximum
Koruna dnes ráno po předčasných parlamentních volbách v Británii posílila vůči britské libře na půlroční maximum. Obchoduje se za 29,71 Kč/GBP, silnější byla naposledy loni v říjnu. Česká měna zpevňuje také k euru. Po datech o květnové inflaci posílila na 26,20 Kč/EUR, což je další nejsilnější hodnota od dubnového ukončení intervencí České národní banky.

Loni v červnu po vyslovení Britů pro odchod z EU koruna naopak k libře výrazně oslabila. Obchodovala se za 35,57 Kč/GBP, libra tedy byla pro Čechy zhruba o šest korun dražší než dnes.

Dále čtěte:

Konzervativci přijdou o většinu. Mayová čelí výzvám k demisi

Závěr kampaně: Mayová je pro oslabení lidských práv kvůli deportaci radikálů


  • Našli jste v článku chybu?