Menu Zavřít

Lídr brexitu Boris Johnson povede britskou diplomacii

13. 7. 2016
Autor: ČTK

Novým britským ministrem zahraničí se dnes stal jeden z vůdců kampaně za odchod Británie z Evropské unie (brexitu), bývalý charismatický starosta Londýna Boris Johnson. Krátce po svém večerním nástupu do funkce ho jmenovala nová premiérka Theresa Mayová.

Zároveň také pověřila euroskeptického poslance Davise Davise agendou kolem odchodu Británie z EU a jmenovala dosavadního šéfa diplomacie Philipa Hammonda ministrem financí.

„Ministr brexitu“ David Davis před referendem řekl, že nadešel čas, aby Británie konečně „vzala svůj osud do vlastních rukou“. Nyní povede vyjednávání s EU o podmínkách odchodu Britů z EU. Již dříve uvedl, že se zahájením těchto jednání není třeba spěchat.

Hammond nahradil George Osborna, který podle agentury Reuters opustil vládu. Osborne byl vlivným ministrem financí od roku 2010 a patřil k favoritům na premiérský post po Davidu Cameronovi. Jeho ambice skončily po červnovém referendu, ve kterém se Britové rozhodli pro odchod z EU (brexit). Osborne řídil kampaň za setrvání v unii.

Johnson v zaniklé vládě Davida Camerona nebyl. Před referendem kromě jiného řekl, že má obavy, že se unie může vymknout demokratické kontrole a že ohrožuje suverenitu Británie. Připisovaly se mu ambice na post premiéra, ale po vítězství brexitu se této reálné šance sám překvapivě vzdal. Podpořil při rozhodování v Konzervativní straně kandidaturu Mayové.


Čtěte o nástupu Theresy Mayové do funkce:

Británie má premiérku, Camerona nahradila Mayová

Theresa Mayová (Zdroj: čtk)


Americké ministerstvo zahraničí vzápětí vzkázalo, že se těší na spolupráci s Johnsonem. Mluvčí úřadu zdůraznil „hluboký a stálý“ vztah USA s Británií.

Mezi nově jmenovanými členy vlády je bývalá ministryně energetiky Amber Ruddová, která bude nyní řídit ministerstvo vnitra. Dosavadní ministryní vnitra byla Mayová. Ministrem obrany zůstává Michael Fallon.

bitcoin_skoleni

Kampaň proti brexitu vedl i dosavadní premiér David Cameron, který se proto také rozhodl odstoupit. Dnes podal formálně demisi do rukou královny Alžběty II., která vzápětí jmenovala za premiérku dosavadní ministryni vnitra Mayovou.

Vizitky klíčových členů nové britské vlády
Theresa Mayová (59) - premiérka. Od května 2010 ministryně vnitra, ve funkci zůstala i po loňských volbách. Byla pro členství v EU, ale držela se stranou kampaně. V Oxfordu vystudovala geografii a v 70. a 80. letech pracovala ve finančnictví. V roce 1997 byla zvolena do parlamentu, v letech 2002 až 2003 byla jako první žena v historii výkonnou předsedkyní Konzervativní strany. Byla členkou několika stínových vlád konzervativců a v květnu 2010 se stala ministryní vnitra a pro záležitosti žen a rovné příležitosti, od roku 2012 už jen ministryní vnitra.
Boris Johnson (52) - ministr zahraničí. Starosta Londýna od května 2008 do letošního května. Patří k nejpopulárnějším osobnostem britských konzervativců, ale letos na konci června odmítl kandidovat na post šéfa strany. Jedna z hlavních postav tábora podporující brexit. Narodil se v New Yorku, vzdělání získal v Británii. Vystudoval Eton a Oxford. Pracoval jako novinář, později šéfredaktor magazínu The Spectator. V roce 2001 zvolen do parlamentu, od roku 2004 byl členem stínového kabinetu s přestávkou do července 2007. Náruživý cyklista je autorem řady knih, ale i skandálních výroků.
Philip Hammond (60) - ministr financí. Od července 2014 ministr zahraničních věcí. Předtím vedl od října 2011 resort obrany a ještě předtím byl od května 2010 ministrem dopravy. V předchozí stínové vládě konzervativců byl stínovým ministrem pro zaměstnanost a penzijní reformu a stínovým ministrem financí. Vystudoval filozofii a politologii v Oxfordu, do parlamentu zvolen v květnu 1997. Ve vládě prosazoval přísné rozpočtové škrty, chystal odchod britských sil z Afghánistánu a také projekt personálního zeštíhlení na ministerstvu obrany, vše bez výraznějších negativních ohlasů v britských médiích. Je přesvědčený euroskeptik.
Amber Ruddová (52) - ministryně vnitra. Od května 2015 do července 2016 byla ministryní pro energetiku a změny klimatu. Do parlamentu byla zvolena v květnu 2010. Po studiích na univerzitě v Edinburghu pracovala ve společnosti J. P. Morgan & Co., byla novinářkou či personální konzultantkou. Je rozvedená, má dceru a syna.
David Davis (67) - ministr pro odchod Británie z EU. Euroskeptický konzervativní poslanec byl v letech 2003 - 2008 stínovým ministrem vnitra, v letech 2001 - 2002 předsedou Konzervativní strany. V letech 1994 - 1997 státní tajemník pro Evropu ve vládě Johna Majora. Do parlamentu zvolen v roce 1987. V červnu 2008 rezignoval na poslanecký post, znovuzvolen v doplňovacích volbách 10. července 2008. Bývalý premiér David Cameron mu nabízel místo ve své koaliční vládě, ale on to odmítl.
Michael Fallon (64) - ministr obrany od července 2014. V předchozích letech působil i v dalších ministerských pozicích, vedl resorty obchodu (2012 až 2014) a energetiky a změny klimatu (2013 až 2014). Je absolventem klasické a starověké historie na univerzitě v St Andrews. V parlamentu poprvé zasedl v 80. letech. Je bývalým místopředsedou konzervativců (2010 až 2012). Je ženatý, má dva syny.

Přečtěte si komentář Vladana Gallistla:

Brexit odhalil bídu britské politiky

Vladan Gallistl


  • Našli jste v článku chybu?