Předseda protievropské a protiimigrační Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage oznámil rezignaci na svou funkci. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že dosáhl svého životního cíle: odchodu Británie z Evropské unie. Evropští politici jeho krok označili za "zbabělý".
„Nikdy jsem nebyl a nikdy jsem ani nechtěl být kariérním politikem,“ uvedl Farage. „Mým cílem v politice bylo dostat Británii z Evropské unie,“ dodal. „Myslím, že je správné, abych nyní rezignoval na post předsedy UKIP,“ řekl Farage na tiskové konferenci.
Navzdory odchodu z vedení strany Farage podle svých slov nadále podporuje UKIP a hodlá podpořit i další protievropské strany a hnutí ve zbytku evropské osmadvacítky. Ponechá si také křeslo poslance Evropského parlamentu, a to prý proto, aby mohl dohlížet na jednání o odchodu Británie z EU.
Farage: Příští premiér musí být přesvědčený o správnosti brexitu
Británie podle Farage v současné situaci potřebuje premiéra, který bude přesvědčený o správnosti brexitu a který neustoupí v otázce omezení volného pohybu osob. Mezi kandidáty na lídra Konzervativní strany, který se stane automaticky premiérem, jsou podle něj tři takoví politici. Svého favorita ale označit odmítl.
Ve vnitrostranickém klání konzervativců se utkají ministryně vnitra Theresa Mayová, ministr spravedlnosti Michael Gove, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Brexit podporovali Gove, Fox a Leadsomová.
Farageovu podporu zatím nezískal ani žádný z jeho spolustraníků, který by se po něm chtěl ucházet o předsednický post. „Ať zvítězí ten nejlepší muž či žena,“ řekl.
Z UKIP se podle Farage pod jeho vedením stala vedle konzervativců a labouristů „třetí politická síla“. Pokud Británie nevyjedná s Bruselem uspokojivou dohodu o brexitu a budou-li nadále pokračovat rozepře uvnitř Labouristické strany, předpovídá Farage své straně výrazný úspěch v parlamentních volbách v roce 2020.
Přečtěte si více o překvapivém rozhodnutí Borise Johnsona Favorit vycouval. Boris Johnson britským premiérem nebude |
Červnové referendum, ve kterém se 52 procent Britů vyslovilo pro odchod z Evropské unie, způsobilo na britské politické scéně doslova zemětřesení. Po oznámení výsledků ohlásil svou rezignaci premiér David Cameron. Bývalý londýnský starosta a jeden z hlavních představitelů kampaně za odchod Spojeného království z EU Boris Johnson, kterého mnozí považovali za možného Cameronova nástupce, se minulý týden odmítl o pozici lídra Konzervativní strany ucházet.
Definitivní konec
Farage rezignoval na post předsedy UKIP už jednou v září 2009. V srpnu 2010 se ale do čela strany vrátil. Rezignaci podal také po loňských květnových volbách, kdy nezískal křeslo v parlamentu, krátce poté ji ale stáhl. Tentokrát je ovšem odchod z čela strany definitivní, uvedl Farage.
Straně předsedal již v letech 2006 až 2009. V roce 1993 se podílel na jejím založení. Od roku 1999 reprezentuje UKIP v Evropském parlamentu.
Evropští politici: Je to zbabělost |
---|
V prvních reakcích na Farageův odchod si evropští politici neberou servítky. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn označil jeho krok za „velmi zbabělý“. „Najedou se politici jako Boris Johnson a Nigel Farage stahují zpátky do ulity,“ dodal. Předseda frakce Evropské lidové strany v Evropském parlamentu Manfred Weber označil Farage za „posledního z řady zbabělců, kteří opouštějí chaos, za nějž jsou zodpovědní“. Rezignace podle něj dokazuje Farageovu nedůvěryhodnost. Bývalý předseda britských labouristů Ed Miliband prohlásil, že jeho odchodu z politiky nijak nelituje. |
O brexitu čtěte dále:
Sobotka: Czexit neexistuje, v EU musíme zůstat
Referendum by se mohlo opakovat, říká kandidát na britského premiéra