Menu Zavřít

Maďarsko může skončit před unijním soudem. Kvůli zákonu o neziskových organizacích

13. 7. 2017
Autor: čtk

Evropská komise výrazným způsobem zpřísnila postup vůči Maďarsku. Kvůli novému maďarskému zákonu o nevládních organizacích totiž spustila řízení, které může v několika fázích skončit až před unijním soudem. Obdobný postup, který už běží kvůli maďarskému zákonu o vysokých školách, dnes Evropská komise posunula do další fáze.

První místopředseda komise Frans Timmermans prohlásil, že komise kritizovaný zákon o nevládních organizacích pečlivě prostudovala a podle jejího názoru neodpovídá evropskému právu. Zákon o vysokých školách podle něj v zemi neproporčně omezuje univerzity z EU i mimo unii.

Maďarsko dostalo v obou případech měsíc na odpověď. V několika fázích může celé řízení skončit před unijním soudem a případnou vysokou pokutou pro danou zemi. Zákon o nevládních organizacích schválil parlament v Budapešti v červnu. Zpřísňuje kontrolu úřadů nad nevládními organizacemi finančně podporovanými ze zahraničí. Podle kritiků vlády premiéra Viktora Orbána je zákon součástí širší snahy vlády dostat pod kontrolu nezávislé instituce v zemi.

Organizace s ročním příspěvkem ze zahraničí nejméně 7,2 milionu forintů (613 000 korun) se mají registrovat a informovat úřady o financování. Pokud tak neučiní, budou jim hrozit vysoké pokuty a zákaz působení. Budou se také muset označovat za „organizace využívající zahraniční financování“.

„Občanská společnost je základem naší demokracie, a proto by její práce neměla být přehnaně omezována,“ uvedl Timmermans.


Přečtěte si o osobní historii Sorose a Orbána:

Z nadějného studenta nepřítelem: mezi Orbánem a Sorosem to vře

Viktor Orbán


Podle názoru komise maďarský zákon o nevládních organizacích omezuje právo na svobodu shromažďování, neboť jim může bránit získávat prostředky, a tedy vykonávat svou práci. Zavádí prý také neproporční omezení vůči volnému pohybu kapitálu a vyvolává rovněž otázky ohledně práva na soukromý život a ochrany osobních údajů.

Organizace Amnesty International dnes postup komise uvítala a uvedla, že zákonu se podřídí pouze ve chvíli, kdy ji k tomu donutí soud. Organizace měly k registraci termín do 12. července. „Jde o zásadní porušení evropského práva a práva na svobodu shromažďování,“ dodala ředitelka AI pro Evropu Iverna McGowanová.

Kvůli kontroverznímu maďarskému zákonu o vysokých školách zahájila komise řízení už na konci května. Nyní jej posunula do další fáze s odůvodněním, že neumožňuje vyšším vzdělávacím institucím svobodně v EU nabízet své služby. Komise si navíc nadále myslí, že zákon jde proti akademickým svobodám, právu na vzdělání a svobodě podnikání.

bitcoin_skoleni

Právní předpis, který má platit od října, ukládá zahraničním vysokým školám nové podmínky, které nesplňuje především budapešťská Středoevropská univerzita (CEU). Jejím zakladatelem je miliardář maďarského původu George Soros.

Přečtěte si také:

Benešovy dekrety? Ďábelský plán, budeme je chtít zrušit, řekl maďarský ministr

Podvádíte, obvinil Orbán Sorosovu univerzitu v Budapešti. Američané jsou znepokojeni

Orbán: Migraci do Evropy platí finančník George Soros


  • Našli jste v článku chybu?