Menu Zavřít

Mayová si vybrala ministry, libra posílila

14. 7. 2016
Autor: ČTK

Britská premiérka Theresa Mayová rozdělila funkce ministrů ve své vládě. V čele ministerstva spravedlnosti stane poprvé žena Elizabeth Trussová, která nahradí přední tvář kampaně za brexit Michaela Govea. Do vlády povolala Mayová také svou konkurentku z klání o premiérské křeslo Andreu Leadsomovou. Média si povšimla, že Mayová na klíčové funkce vybrala zastánce brexitu, čímž na ně přenáší břímě odchodu Británie z EU. Rozporuplné reakce vyvolává jmenování Borise Johnsona ministrem zahraničí.

Vedle Trussové jmenovala Mayová na ministerské posty ještě dalších pět žen - již ve středu to byla Amber Ruddová jako ministryně vnitra a dnes Justine Greeningová jako ministryně školství a Andrea Leadsomová jako ministryně životního prostředí. Ženy povedou také rezorty kultury a mezinárodního rozvoje. Naopak odvoláni byli Gove, kterého média kvůli jeho postupu proti Johnsonovi považují za zrádce, či dosavadní ministři kultury, médií a sportu John Whittingdale a školství Nicky Morganová.

Na ministerstvo dopravy zamíří Chris Grayling, kterého deník The Daily Telegraph označuje za pravou ruku Mayové. Agentura Reuters připomněla, že v ministerské funkci ho čeká velmi ožehavé a dlouho odkládané rozhodnutí o výstavbě nové vzletové a přistávací dráhy na letišti v Londýně.

Z kabinetu odchází ministryně pro Severní Irsko Theresa Villiersová, které sice Mayová nabídla jinou funkci, tu ale Villiersová odmítla. Ve svých funkcích naopak zůstanou ministři pro Wales a Skotsko. Post si udržel i ministr zdravotnictví Jeremy Hunt.


Čtěte také:

10 dopadů brexitu na Česko

 Britové si odhlasovali odchod z EU (Zdroj: čtk)


Žena povede ve vládě také rezort kultury. Mayová do jeho čela jmenovala Karen Bradleyovou. Již ve středu premiérka krátce po převzetí úřadu jmenovala bývalou ministryni energetiky Amber Ruddovou do čela ministerstva vnitra, což je funkce, kterou do středy vykonávala Mayová.

Na rozdíl od Leadsomové jiný konkurent Mayové z klání o následnictví po Davidu Cameronovi, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, členem vlády nadále nebude. Poté, co na svou funkci rezignoval, ho Mayová nahradila Damianem Greenem, který do roku 2014 působil jako náměstek na ministerstvech vnitra a spravedlnosti.

Nové ministerstvo podnikání, energetiky a průmyslové strategie povede Greg Clarke a ministerstvo pro obce a místní zastupitelstva Sajid Javid. Ve funkci Mayová ponechala ministry pro záležitosti Walesu a Skotska Aluna Cairnse a Davida Mundella, ministerstvo pro záležitosti Severního Irska po odstoupivší ministryni Therese Villiersové povede James Brokenshire.

Rozpory kolem Johnsona

Britská i zahraniční média dnes rozsáhle komentují první kroky Mayové v roli premiérky. Shodují se, že ministerská předsedkyně vložila břímě odchodu z EU na bedra zastánců brexitu, když je povolala do klíčových funkcí. Část tisku se však pozastavuje nad jmenováním Johnsona; podle bulvárního deníku Daily Mirror tento krok učinil ze Spojeného království šaška. The Daily Telegraph to naopak považuje za výborný tah.

V prvním veřejném vystoupení od nástupu do funkce dnes Johnson uvedl, že odchod Británie z Evropské unie neznamená, že by země odešla z Evropy. Naopak by podle něj mohla v Evropě hrát mnohem větší roli než doposud. Ministr vyjádřil i pochopení pro kritiku, která se na něj snesla. Byla podle něj nevyhnutelná, neboť britské referendum dopadlo jinak, než si evropští politici přáli.

David Davis, který se stal ministrem pro odchod z EU, očekává aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy o reformě EU na sklonku letošního roku, formální vystoupení země z unie pak někdy v prosinci 2018. Davis to nastínil v pondělí v článku na portálu ConservativeHome; web dnes příspěvek znovu vydal, neboť z řadového poslance se mezitím stal klíčový člen kabinetu.

Podle Davise je nutné se na rozhovory důkladně připravit. Také premiérka Mayová předsedovi Evropské komise Jeanovi-Claudeovi Junckerovi řekla, že Británie potřebuje více času na přípravu rozhovorů, které by si přála vést v pozitivním a konstruktivním duchu.

Český premiér Bohuslav Sobotka míní, že hlavní agendou evropských jednání by v příštích měsících neměly být záležitosti kolem brexitu.

Mezitím nový britský ministr financí Philip Hammond oznámil, že je rozhodnut učinit vše pro to, aby stabilizoval britskou ekonomiku a aby navrátil důvěru na finanční trhy. Prozatím vyloučil zavedení nouzového rozpočtu.

Již středeční jmenování Mayové premiérkou zmírnilo nervozitu na finančních trzích a pomohlo libře dosavadní vysoké ztráty vůči dolaru zmírnit. Britská centrální banka dnes ponechala svou základní úrokovou sazbu na historickém minimu 0,5 procenta. Trhy přitom všeobecně očekávaly, že ji sníží.

MM25_AI

Mayová již dostává první pozvání ke státním návštěvám, učinila tak například německá kancléřka Angela Merkelová. Americký prezident Barack Obama dnes v telefonickém rozhovoru Mayové poblahopřál a ujistil ji, že zvláštní vztah její země a USA nadále trvá.

Denní vývoj kurzu libry k dolaru


  • Našli jste v článku chybu?