Menu Zavřít

Média ve volbách zobrazovala ANO v lepším světle než ČSSD

24. 11. 2016
Autor: Profimedia.cz

České deníky a zpravodajské servery zobrazovaly říjnové krajské a senátní volby jako souboj hnutí ANO a ČSSD, a ANO ukazovaly pozitivněji než sociální demokracii. Samotného předsedu ANO a vicepremiéra Andreje Babiše ale zobrazovaly negativněji než předsedu ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotku. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovali odborníci z Univerzity Karlovy pro Nadaci Open Society Fund Praha.

Výzkumníci z Fakulty sociálních věd UK analyzovali zmínky o stranách a politicích v denících Blesk, Mladá fronta Dnes (MfD), Právo, Lidové noviny (LN) a Hospodářské noviny (HN) a na serverech Aktuálně.cz, iDNES.cz, Lidovky.cz a Novinky.cz v období čtyř týdnů před krajskými volbami a prvním kolem senátních voleb a jednoho týdnu po krajských volbách. Celkem se zabývali zhruba 16 tisíci výpověďmi o 740 politických aktérech, polovina zmínek se týkala jen deseti stran či politiků.

„Předvolební zpravodajství bylo výrazně prezentováno jako boj ANO versus ČSSD a jako personifikovaný souboj Andreje Babiše s Bohuslavem Sobotkou,“ uvedl vedoucí výzkumu Tomáš Trampota z Fakulty sociálních věd UK. ANO a ČSSD byly nejčastěji zmiňovanými stranami a nejvíce zmiňovanými politiky byli Babiš, prezident Miloš Zeman a Sobotka. Zemanovi se média podle analýzy věnovala kvůli kauze související s Ferdinandem Peroutkou, ale i kvůli snaze Zemana vstupovat do předvolební kampaně.


Přečtěte si, který politik je v Česku nejoblíbenější:

Nejpopulárnějším politikem je Babiš. Gazdík posílil


Z nejzmiňovanějších politiků byl nejpozitivněji zobrazen Sobotka, nejvíce negativně Zeman. Sobotkova ČSSD ale měla negativnější mediální obraz než Babišovo ANO. Celkově mělo nejpozitivnější mediální pokrytí hnutí Starostové a nezávislí, naopak nejvíce negativně byla zobrazena KSČM.

FIN25

U MfD, LN, iDNES.cz a Lidovky.cz z mediální skupiny Mafra, kterou vlastní Babišův holding Agrofert, bylo podle průzkumu většinou patrné stranění Babišovi a jeho hnutí ANO, tvrdí autoři výzkumu. Výjimkou byly Lidovky.cz, které věnovaly nejvíce negativních zmínek prezidentu Zemanovi, ANO a Babišovi.

Připomeňte si výsledky krajských voleb:

Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Vysočina, Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj, Zlínský kraj

Výsledky krajských voleb 2016

Kdo ovládl kraje? Podívejte se na vývoj po volbách:

V čele Ústeckého kraje zůstává komunista Bubeníček

Hejtmanem Plzeňského kraje se stal Josef Bernard

Střední Čechy mají nově hejtmanku: Peteru vystřídala Jermanová

Hejtmanem hradeckého kraje se stal sociální demokrat Jiří Štěpán

Hejtmanem Olomouckého kraje se stal lékař Košta, lídr vítězného ANO

Karlovarský kraj povede koalice pěti stran v čele s ANO

Zimola se potřetí stal hejtmanem na jihu Čech

„Fenomén“ lidovců Čunek byl zvolen hejtmanem Zlínského kraje

Hejtmanem Vysočiny se stal již potřetí za sebou Jiří Běhounek

První kraj má vedení. Hejtmanem v Pardubicích zůstává Netolický

Koalice v Libereckém kraji má pohodlnou většinu, hejtmanem zůstává Půta


  • Našli jste v článku chybu?