Počínání Vladimira Putina v čele Ruska se nelíbí jen 14 procentům Rusů, zatímco 86 procent si jej naopak pochvaluje, což je vůbec nejvíce od roku 2008.
Putinova popularita po vrcholu v roce 2008 snížila s nástupem hospodářské krize a v letech 2012 a 2013 klesla k 63 a 61 procentům. Po anexi Krymu na jaře 2014 opět vystoupala k 85 procentům.
Více než polovina dotázaných, 56 procent, si se podle průzkumů nezávislého střediska Levada nyní pochvaluje, že se věci v Rusku ubírají správným směrem. Naopak čtvrtina (26 procent) hovoří o slepé uličce. Zbytek se zdržel vyjádření. Více Rusů přesvědčených o správnosti zvolené cesty bylo v dějinách podobných průzkumů Levady jen v listopadu 2014, a to 59 procent.
Přečtěte si o nejnovější etapě ve sbližování Ruska s USA: Putin: Trump potvrdil ochotu normalizovat vztahy Ruska a USA |
Premiéra Dmitrije Medveděva chválí 52 procent Rusů, zatímco 47 procent je s ním nespokojeno. V případě celé vlády je poměr přívrženců a kritiků 50 ku 49 procentům, u Státní dumy, dolní komory parlamentu, je ale poměr opačný: 44 ku 54 procentům.
Dotázaní měli také možnost sami uvést pětici nejdůvěryhodnějších politiků. Na prvním místě skončil Putin s 59 procenty, kterého s výrazným odstupem následuje ministr obrany Sergej Šojgu s 27 procenty, ministr zahraničí Sergej Lavrov s 25 procenty, předák nacionalistů Vladimir Žirinovskij a premiér Medveděv, oba shodně 16 procenty. Pět procent dotázaných mezi politiky zahrnulo také hlavu pravoslavné církve, moskevského patriarchu Kirila. Žádnému politikovi nevěří 14 procent Rusů, 11 procent prohlásilo, že se o politiku nezajímá.
Dále čtěte:
Zeman je věrný Putinovi, píše zahraniční tisk
Padl do léčky. Ruský ministr hospodářství čelí obvinění z korupce