Menu Zavřít

Munice, nebo střelivo, odvezte si to!

14. 6. 2016
Autor: čtk

Bojkovická Zeveta Ammunition vyčísluje škodu kvůli zabaveným 46 tisícům protitankových granátů. Odvezla si je na vlastní náklady a zvažuje žalobu.

Začalo to přespříliš hysterickou reakcí na výbuchy muničních skladů v moravských Vrběticích na podzim roku 2014. Pokračovalo to opožděnou horlivostí policie, která začala prověřovat bezpečnost muničních skladů po celé republice a odvážet údajně špatně zabezpečené zbraně a munici.

Policie tak po Vrběticích nařídila odvézt i 46 tisíc kusů reaktivních protitankových granátů (RPG) z bojkovické muničky Zeveta Ammunition, které patří její dceřiné společnosti Pyro Technology. Není vyloučeno, že případ skončí žalobou na stát, protože policejní vehemence zhatila obchod minimálně za 12 milionů korun a další ohrozila. „Společnost vyhodnocuje škodu a zvažuje podání žaloby,“ sdělil týdeníku Euro mluvčí muničky Jan Charvát.

Problém spočíval v právním sporu, zda jsou panzerfausty zbraní nebo municí. Sklad pro munici musí mít pevné stěny a lehkou, takzvanou výfukovou střechu, aby při případném výbuchu tlaková vlna směřovala nahoru. A právě v takových skladech Zeveta RPG skladovala. Policie mimo jiné v roce 2008 bojkovické sklady, ve kterých se tehdy nacházely dva tisíce RPG, kontrolovala. A došla k závěru, že RPG nejsou zbraní ani střelivem, leč municí.

„Žádali jsme policii, abychom mohli zboží vyskladnit, ale ta vůbec nereagovala.“

Zeveta dodává repasované RPG například polským speciálním jednotkám Grom nebo mexické námořní pěchotě. Protože jedna z nejstarších muničních firem v České republice netušila, že by okolo definice RPG mohl vzniknout spor, odkoupila od armády 46 tisíc starých panzerfaustů na delaboraci a repasi a následný prodej do zahraničí. Jenže policie přišla po Vrbětických výbuších s překvapivou tezí: RPG nejsou municí, ale zbraní, a proto musí být skladovány v jiném režimu zabezpečení – pod pevnou betonovou střechou.

Policie proto nechala odvézt panzerfausty do údajně řádně zabezpečeného skladu. Jenže, jak týdeník Euro zjistil, do areálu společnosti Explosive Service v Drhovicích u Tábora se dalo dostat mnohem snáze než do přísně střeženého skladovacího perimetru bojkovické muničky.

Špatně od začátku

Následně začal notně hýkat úřední šiml a rozjela se přetahovaná o panzerfausty, která vyvrcholila na přelomu roku rozhodnutím ministerstva vnitra. To dospělo k názoru, že v policejním předběžném opatření o odebrání RPG bylo zásadní procesní pochybení. O bojkovickém skladu nemělo podle vnitra rozhodovat Policejní prezídium, ale příslušná zlínská policejní správa.

„Od půlky února se proto RPG začaly na naše náklady postupně převážet v menších dávkách přímo na výrobu, kde se delaborovaly, aby opět nevznikl problém s režimem skladování,“ vysvětluje právník Zevety Petr Vališ. Ředitel muničky Radoslav Moravec pak doplnil, že firma za odvoz panzerfaustů z Táborska zpět do Bojkovic zaplatila půl milionu korun. RPG chtěla odvážet už od ledna, ale společnost Explosive Service měla závadu na vysokozdvižném vozíku, ve skladu není navíc zavedena ani elektřina, tudíž se panzerfausty mohly nakládat jen za dne. „Ani nás nevpustili do areálu, RPG nám předávali před skladem,“ kroutí hlavou ředitel Zevety Moravec.

Šéf muničky také konstatoval, že policejní restrikce ohrozila jednu zakázku, kterou se naštěstí podařilo zachránit sestavením polotovarů, které měla Zeveta ve skladech. Další už znemožnila zcela, kupec měl zájem o staré nedelaborované RPG v hodnotě 600 tisíc dolarů, tedy za asi 12 milionů korun. „Žádali jsme policii, abychom mohli zboží vyskladnit, ale ta vůbec nereagovala,“ tvrdí Moravec.

Když vášně opadly

Policie podle Moravce platila za nájem skladu v Drhovicích tři čtvrtě roku zbytečně, bojkovický muničák ve srovnání s drhovickým zcela vyhovoval. „Když RPG odváželi do Drhovic, zbývalo nám pouze namontovat komorové trezorové dveře, které byly už zakoupeny,“ pokračuje Moravec. Sklady v Bojkovicích jsou na rozdíl od Drhovic vybaveny vnější i vnitřní elektronikou a ploty s žiletkovými dráty, což v Drhovicích absentuje.

Navíc, když vrbětická hysterie opadla, policie začala sama povolovat výjimky, a muniční sklady, v nichž jsou uchovávány zbraně, tedy podle policie i RPG, nemusí mít už betonový strop, ale takzvaný výfukový, který v Bojkovicích vždy měli. A podobně na to nahlíží i připravovaná novela zákona.

bitcoin_skoleni

Zarážející jsou i platby policie společnosti Explosive Service, která RPG v Drhovicích u Tábora skladovala. Policie je totiž dodnes nedokázala přesně vyčíslit. Panzerfausty byly v Drhovicích skladovány na základě rámcové smlouvy na pronájem části zmíněného areálu, za kterou policie platí paušální částku. Jakou?

„Náklady vzniklé v souvislosti s uskladněním materiálu z Bojkovic nelze vyčíslit. V rámci zmíněné smlouvy jsou pro policii zajišťovány i jiné záležitosti,“ sdělil před časem týdeníku Euro mluvčí Policejního prezídia Jozef Bocán, ale jaké „záležitosti“, už nekonkretizoval. Na aktuální žádost, kolik policie za skladování bojkovických panzerfaustů zaplatila, Policejní prezídium nezareagovalo.

  • Našli jste v článku chybu?