Na místo ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) navrhuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dlouholetého důstojníka zpravodajské služby Michala Koudelku. Informoval o tom server Lidovky.cz. Návrh vlády na jmenování nového šéfa BIS ve čtvrtek projedná bezpečnostní výbor Sněmovny. Dosavadní ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Lang po třinácti letech ve funkci požádal počátkem července o odvolání.
Podle serveru nastoupil jednapadesátiletý Koudelka do bezpečnostních služeb v roce 1992. Od roku 2006 vede v BIS odbor kontrašpionáže.
Současný ředitel služby Lang byl do čela kontrarozvědky jmenován v červnu 2003. Počátkem tohoto měsíce požádal dopisem premiéra Sobotku o odvolání z funkce. Informaci zveřejnil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který tak reagoval na spekulace, že Lang by mohl být jedním z kandidátů na ředitele Národního bezpečnostního úřadu. V čele BIS zůstane Lang do doby, než vláda vybere jeho nástupce.
Za Langova vedení se BIS nevyhnula několika skandálům. Na jaře 2012 čelila BIS kritice kvůli možnému úniku odposlechů hovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Odposlechy podle Mladé fronty Dnes pořídila BIS v roce 2007, o dva roky později unikly do bezpečnostní agentury ABL, kterou tehdy vlastnil bývalý šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.
O odchodu Langa z čela BIS se mluvilo už loni na podzim. V říjnu byl povýšen z brigádního generála do hodnosti generálmajora.
BIS působí na území České republiky a jejím úkolem je získávat informace o terorismu, extremismu, nelegálním obchodu se zbraněmi, ale také o činnosti cizích zpravodajských služeb v Česku. Ředitele BIS jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti. Z výkonu své funkce je ředitel BIS odpovědný vládě, která ho též odvolává.
O odcházejícím šéfovi BIS čtěte více: Šéf BIS Lang končí |