Finanční úřady po nástupu Andreje Babiše na ministerstvo financí přitvrdily při výběru daní. Sprostým podezřelým se může stát kdokoli.
Úhrada daně za neseriózního obchodního partnera, blokování registrace nových firem k dani z přidané hodnoty či zneužívání mimořádných nástrojů typu zajišťovacího příkazu k běžnému výběru daní. To je jen malá ukázka postupů, které vůči firmám používá Finanční správa. Není divu, že si její postup vysloužil přezdívku „daňový džihád“.
Situace se výrazně zhoršila v posledních třech letech. Časová shoda s nástupem Andreje Babiše do čela ministerstva financí nebude náhodná. Druhý nejbohatší obyvatel Česka a současně šéf hnutí ANO se proslavil mimo jiné výrokem, že „všici kradnú“. V souladu s těmito slovy přistupuje Finanční správa vedená Martinem Janečkem ke každému plátci daní jako ke sprostému podezřelému.
O nepřátelském až predátorském přístupu úřadů otevřeně hovoří daňový poradce David Hubal, který je jedním z pěti zakladatelů Unie daňových poplatníků ČR. „Česká Finanční správa se bohužel neinspirovala v západní Evropě, kde se úřady chovají jako skuteční správci a poskytují pomoc, ale inspiraci hledá hlavně na východě kontinentu, kde jde o to občana nachytat a potrestat,“ říká Hubal.
Diplomatičtější výrazy volí Martin Felenda, řídící partner pražského zastoupení poradenské firmy Schaffer & Partner. „Finanční správa se posouvá od priority vybrat daň ve férové a správné výši k prioritě vybrat na dani co nejvíc,“ zdůrazňuje Felenda. Další oslovení pak nechtěli o citlivém tématu hovořit vůbec, nebo jen pod podmínkou anonymity.
Z výroků oslovených vyplývá, že mediálně propíraná elektronická evidence tržeb ani kontrolní hlášení k DPH nejsou často tím nejhorším, s čím se velké a střední podniky musejí v praxi potýkat. Skutečným „zabijákem firem“ je uplatňování odpovědnosti za daň neodvedenou obchodním partnerem.
Celý článek najdete v tištěném vydání týdeníku Euro, které vychází 18. dubna. V elektronické verzi ke stažení na www.alza.cz/euro.