Menu Zavřít

Naděje pro učitele. Vyšší platy už od září

13. 7. 2016
Autor: čtk

Učitelé a další pracovníci školství mají naději, že se jejich platy zvýší už od září, nikoliv až od ledna příštího roku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po dnešním jednání o rozpočtu uvedl, že na to bude hledat peníze. Vláda by o tom měla jednat ještě do konce prázdnin, doplnila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Odborový předák Josef Středula chce, aby se na podzim zvyšovaly výdělky i ostatním zaměstnancům veřejného sektoru.

Vláda v červnu schválila zvýšení peněz na platy učitelů o osm procent, z čehož půjde šest procent na tarifní složku. Nepedagogičtí pracovníci ve školách by si měli stejně jako ostatní státní zaměstnanci polepšit o pět procent, z toho čtyři procenta by měla jít do pevné složky.

Odbory žádaly růst už od září a po dnešním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), dalšími předsedy koaličních stran a ministryní Valachovou se zdá, že by mohly uspět. Valachová o tom bude jednat s ministrem financí. „Do konce července mám dát na stůl jasnou zprávu, jestli budeme schopni zvednout platy už od 1. září,“ řekla ministryně.

Babiš náklady na zvýšení platů ve školství od září vyčíslil na 1,85 miliardy korun pro učitele a 260 milionů korun pro nepedagogické pracovníky. „Musíme se na ministerstvu financí podívat, jestli jsme schopni najít nějakou rezervu z titulu úspory státního dluhu,“ řekl ministr financí.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Středula vidí posun růstu platů na září nadějně. „Myslíme si, že je to naprosto realistická situace, navíc rozpočet je ve velmi dobré kondici,“ poznamenal. Chce, aby se to týkalo i dalších státních zaměstnanců. Stejně jako ministryně školství je přesvědčen o tom, že je možné zvýšení platů stihnout i v případě, že to vláda schválí v posledním možném termínu 24. srpna. Na změnu mzdových výměrů po úpravě tabulek budou všichni připraveni, doplnil.

Jednalo se také o vysokých školách, za které se schůzky zúčastnil předseda České konference rektorů Tomáš Zima a předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. Univerzity chtějí ještě letos získat 260 milionů korun, které jim chybějí ve srovnání s loňským rokem. V návrhu státního rozpočtu na příští rok pro návrat na úroveň roku 2015 potřebují navíc 1,3 miliardy korun. Účastníci jednání se podle ministryně shodli na nutnosti zabránit možnému propadu výdajů na vysoké školy. „Chybí nám do té 1,3 miliardy ještě 700 milionů korun, takže o tom jako minimu budu jednat,“ uvedla Valachová s odkazem na aktuální návrh státního rozpočtu.

Rektor Univerzity Karlovy v Praze Zima ocenil přístup vládních představitelů, především premiéra Sobotky. Předseda vlády požádal Valachovou a Babiše, aby hledali také peníze na růst platů zaměstnanců vysokých škol. „Pokud by měly narůst mzdy jako v ostatních segmentech školství, tedy o osm procent, tak náš odhad hovoří o 900 milionech,“ řekl. Pracovníci vysokých škol nejsou placeni přímo ze státního rozpočtu. Proto by mohla nastat situace, kdy by se jejich výdělky na rozdíl od pracovníků regionálního školství nezvýšily.

Dále čtěte:

MM25_AI

Byznys kolem pochybné vědy se uchytil už i v Česku

Vláda přidá peníze na sport, chce ulevit rodinným rozpočtům


  • Našli jste v článku chybu?