Velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges varoval, že NATO by nedokázalo pobaltské státy ochránit, kdyby se Rusko rozhodlo na ně zaútočit. Vyšší výdaje Německa na obranyschopnost aliance požaduje kancléřka Merkelová.
Německo považuje za nutné posílit východní křídlo Severoatlantické aliance. Po společném zasedání německé a polské vlády to řekla kancléřka Angela Merkelová s tím, že požaduje zvýšení německých výdajů na obranu.
Merkelová i polská premiérka Beata Szydlová čelily několika dotazům týkajícím se nedávného vyjádření německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. Ten kritizoval manévry NATO v Polsku jako chrastění zbraní a válečné štvaní.
Szydlová na slova Steinmeiera, který se stal jak v Německu, tak v zahraničí terčem kritiky, reagovat nechtěla. Řekla jen, že je pro ni důležité stanovisko Merkelové, které poděkovala za podporu posílení východního křídla NATO. O tom by měl rozhodnout nadcházející summit aliance, který se uskuteční ve Varšavě.
Německá kancléřka řekla, že považuje důležité jak připravenost k obraně a odstrašování, tak dialog. „Na druhé straně považuje Německo samozřejmě za nutné posílit východní část NATO, proto přebíráme dodatečnou odpovědnost v Litvě, proto jsme se podíleli na manévrech Anakonda,“ poznamenala Merkelová s odkazem na vojenské cvičení, které Steinmeier kritizoval.
Aliance počítá s tím, že obranu svého východního křídla na červencovém summitu posílí rozmístěním čtyř mnohonárodních praporů do trojice pobaltských zemí a do Polska.
Schopnost ubránit pobaltské země v případě útoku Ruska zpochybnil velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges. Řekl to v rozhovoru s německým týdeníkem Die Zeit, který vychází ve čtvrtek. Nedávné cvičení NATO v Polsku navíc podle něj ukázalo na logistické i komunikační problémy aliančních vojáků.
„Rusko by dokázalo pobaltské státy dobýt rychleji, než bychom se tam přesunuli, abychom je mohli bránit,“ řekl Hodges. Podle něj by v případě ruské agrese trvalo útočícím jednotkám 36 až 60 hodin, než by obsadily Tallinn, Rigu i Vilnius.
Desetidenní vojenské cvičení Anakonda, které v Polsku před týdnem skončilo, podle Hodgese odhalilo značné problémy uvnitř aliance. Generál uvedl, že byly problémy ve spolupráci jednotek z 22 účastnických zemí a že se nepodařilo dostatečně rychle přesunout těžkou techniku ze západní Evropy do východních zemí NATO.
Hodges také vyjádřil velké obavy o zabezpečení komunikačních kanálů uvnitř NATO. „Ani vysílačky, ani e-maily nejsou bezpečné. Vycházím z toho, že všechno, co píšu na svém mobilním telefonu, si kdokoli může přečíst,“ řekl.
Šéf Vojenského výboru NATO Petr Pavel nicméně tento týden v Praze uvedl, že zpravodajská hodnocení aliance nenaznačují, že by se Rusko chystalo k rozsáhlé vojenské agresi.
O ekonomických vztazích Ruska a Západu si přečtěte: