Menu Zavřít

NATO vyslyšelo Trumpovy výzvy. Stane se součástí koalice proti islamistům

26. 5. 2017
Autor: ČTK/AP

Severoatlantická aliance se jako celek stane součástí mezinárodní koalice bojující v Iráku a Sýrii s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Po jednání prezidentů a premiérů členských zemí NATO, kteří se sešli v Bruselu, to uvedl generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Neznamená to zapojení do bojových operací, jde podle něj hlavně o významný politický signál.

Větší nasazení NATO v boji s terorismem v Bruselu jednoznačně žádal americký prezident Donald Trump. Terorismus a migraci označil za hrozbu srovnatelnou s Ruskem či situací na východ a na jih od hranic území NATO.

Aliance také zintenzivní podporu, kterou této široké koalici s přibližně sedmi desítkami členů, poskytuje prostřednictvím svých radarových letounů AWACS. Ty budou létat častěji a déle vydrží ve vzduchu také díky nové možnosti tankovat ve vzduchu.

Vstup do mezinárodní koalice proti IS, kde už jsou zapojeny všechny členské země NATO, umožní alianci být u stolu, když se rozhoduje. Krok má přispět také k lepší koordinaci snah o výcvik a rozvoj schopností irácké armády.

„S výcvikem iráckých sil budeme pokračovat. Iráčtí vojáci vycvičení NATO v likvidaci improvizovaných výbušných zařízení nyní svých schopností využívají v bitvě o Mosul,“ připomněl generální tajemník aliance.


Trump předvedl na summitu NATO další faux pas. Čtěte více

 Prezident USA Donald Trump, premiér Černé Hory Duško Markovič a prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitėová


Rozhodnutí je ale podle Stoltenberga jen částí širšího aliančního zapojení do boje s terorismem. Uvnitř struktur NATO vznikne speciální útvar, který má zajistit lepší sdílení zpravodajských informací souvisejících s teroristickými aktivitami, včetně dat o takzvaných zahraničních bojovnících.

Teroristické hrozby by mělo průběžně vyhodnocovat také nové středisko vznikající u velitelství NATO v Neapoli. A aliance začne při výcviku místních sil více využívat svého velitelství pro speciální operace. „Může to znamenat více mobilních týmů rozmístitelných v zemích, které představují riziko,“ podotkl.

bitcoin_skoleni

Aliance také v nejbližších týdnech vyhodnotí, jakým způsobem o několik tisíc vojáků rozšíří svou nebojovou misi v Afghánistánu. V operaci, jejímž cílem je výcvik afghánských bezpečnostních sil, nyní působí okolo 13.000 vojáků, včetně českých. Někteří ze spojenců dnes podle Stoltenberga nabídli konrétní příspěvky k navýšení jejich počtu.

Dále čtěte:

Dlužíte obrovské peníze! Trump se opřel do zemí NATO, které neplní závazky

Tusk se neshodl s Trumpem v pohledu na Rusko

Generální tajemník NATO Stoltenberg: V době napětí jsou investice nutné


  • Našli jste v článku chybu?