Štědří sponzoři republikánské strany Charles a David Kochovi se postavili proti nedávným krokům Donalda Trumpa. Miliardáři nesouhlasí s omezením vstupu občanů z muslimských zemí do USA nebo návrhem na vysoké dovozní clo, z něhož by mohla být zaplacena zeď na hranicích s Mexikem. Zastánci konzervativní politiky jsou přitom silou, s níž by Donald Trump měl počítat. Mohou totiž ovlivnit republikánské politiky v Kongresu.
Republikánská strana kontroluje obě komory Kongresu, má většinu guvernérů, ovládá i naprostou většinu kongresů v jednotlivých státech. A nyní má svého muže v Bílém domě. Mohlo by se zdát, že konzervativní Amerika, v posledních desetiletích stále jasněji inklinující k republikánům, musí být nadšena. Jenže to tak úplně není, nepřekvapivě kvůli rozhodnutím nového prezidenta Trumpa.
Proti Trumpovým krokům brojí vlivná konzervativní nezisková organizace Americans for prosperity (Američané za prosperitu). Konkrétně se jí nelíbí návrh na zavedení cla na dovoz do USA, z kterého by mohla být zaplacena zeď na hranicích s Mexikem, píše web Fortune. Zeď patřila k velkým slibům během Trumpovy kampaně a již po pár dnech v úřadu prezident podepsal dekret, který její stavbu de facto nařídil. Financování zdi zůstává nevyřešené (Trump sliboval, že ji zaplatí Mexičané), jednou z možností, jak Bílý dům přiznal, je uvalení 20procentního cla na veškerý dovoz do USA.
Americans for prosperity (AFP) již dala najevo své znepokojení nad návrhem cla v Kongresu, kde ho podporuje Paul Ryan, šéf Sněmovny reprezentantů a faktický vůdce republikánů. Organizace označila clo za „masivní daňovou zátěž“ pro americké spotřebitele, kteří by tak mexickou zeď zaplatili, protože by si připlatili za dovážené zboží.
Mezi největší dárce a hlavní patrony AFP patří bratři Kochovi. Charles a David jsou dlouholetými podporovateli konzervativní politiky a republikánské strany. To první je však nadřazené – oba mecenáši kritizovali třeba dříve vysoké vládní výdaje za George Bushe mladšího.
Každý z bratrů disponuje časopisu Forbes majetkem 39,6 miliardy dolarů, což je řadí na sdílené deváté místo nejbohatších lidí planety. Dohromady tedy mají téměř 80 miliard, více než Bill Gates.
Finanční trhy také Trumpovy kroky znervóznily:
Trumpovy kroky srazily světové burzy. Investoři utíkají ke zlatu
Během kampaně Kochovi odmítali Trumpa podpořit, byť jeho republikánskou nominaci na konci primárek usnadnili tím, že se proti němu nepostavili (myšleno hlavně finančně). Nesouhlasí s ním hlavně v tématech migrace a mezinárodního obchodu.
Organizace miliardářů Kochových zkritizovala také poslední kontroverzní dekret, kterým Trump zakázal vstup do USA lidem ze sedmi muslimských zemí. „Zákaz cestování je špatný krok a bude pravděpodobně kontraproduktivní. Naše země v historii výrazně profitovala z přijímání lidí z různých kultur a míst. Jde o charakteristický znak svobodné a otevřené společnosti,“ prohlásila AFP.
Jsou však věci, na kterých se Kochovi s Trumpem shodnou a za které prezidenta chválí. Patří k nim výběr některých lidí do Trumpovy administrativy, dekret povolující pokračovat ve stavbě dvou sporných ropovodů nebo snaha zrušit Obamacare. A pak je tu osoba, která Kochovým dodává optimismus - viceprezident Mike Pence, který s miliardáři ideologicky souzní a „vypůjčil“ si od nich i svého mluvčího.
Je zřejmé, že organizace Kochových bude kritizovat kroky Trumpa, které shledá jako „nekonzervativní“. Trump na ně musí brát zřetel. AFP má významný vliv v americké politice – stála třeba za hnutím Tea Party. A svůj vliv uplatňuje nejen na republikánské voliče (o tom by se dalo vzhledem k výsledkům republikánských primárek dnes i pochybovat), ale především na republikánské kongresmany. Ti ze sněmovny budou již za dva roky obhajovat své mandáty, stejně jako několik senátorů. A spoléhat přitom budou na nemalou finanční pomoc od bratrů Kochových a dalších konzervativních dárců. Pokud si tedy Trump znepřátelí tyto dárce, může očekávat i slabší podporu v Kongresu.
Popularita Trumpa je rekordně nízká: