Menu Zavřít

Někdejší barmská disidentka Su Ťij se v Praze setká se Zemanem a Sobotkou

19. 9. 2017
Autor: čtk/AP

Barmská politička a držitelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij zřejmě v říjnu navštíví Prahu. Dnes to uvedl zpravodajský server Aktuálně.cz. Su Ťij se podle webu setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou i prezidentem Milošem Zemanem. Připravuje se také setkání disidentky s předsedou horní komory Milanem Štěchem.

Návštěva někdejší vězeňkyně barmského vojenského režimu se podle diplomatických zdrojů plánuje už delší dobu. Přípravy však komplikuje kritizovaný postup barmské armády vůči etniku Rohingů. Podle OSN se v Barmě odehrává etnická čistka a Su Ťij za to čelí kritice.

Pozvánku do Česka tlumočil Su Ťij během své loňské návštěvy v Barmě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Disidentka, která se stala symbolem boje za demokracii v Barmě, tehdy nabídku přijala.

Zdroje z okolí prezidenta Zemana a Černínského paláce potvrdily, že cesta nobelistky do Česka se plánuje. Na dotaz, zda dorazí ještě před koncem mandátu současné vlády, však jasná dopověď nepadla. Aktuálně.cz uvádí, že Su Ťij by mohla návštěvu zrušit kvůli problémům s vyháněním Rohingů z území Arakanského státu na západě Barmy.


Přečtěte si komentář Lubomíra Hegera:

Su Ťij se vzdala Nobelovy ceny míru. To nesmí, protestuje Oslo

Lubomír Heger


„Mezi českými organizátory ale panují obavy, že by si známá barmská politička mohla svou cestu rozmyslet stejně, jako tomu bylo v případě účasti na Valném shromáždění OSN, které právě probíhá v New Yorku,“ napsal server.

V Arakanském státě podle některých informací bezpečnostní složky vypalují rohingské vesnice. Od 25. srpna kvůli vlně násilí uteklo přes 410 tisíc příslušníků menšiny, což je více než třetina jejich barmské populace. Většinu uprchlíků tvoří děti. Nejasná pozice barmské politické vůdkyně vůči násilnému vyhánění muslimského etnika vyvolala mezi jejími příznivci kritiku.

Su Ťij operaci proti Rohingům v počátku podpořila. Dnes v televizním projevu odsoudila jakékoli porušování lidských práv a uvedla, že její vláda je připravena začít s prověřováním rohingských uprchlíků, aby se mohli vrátit. Podle agentury Reuters ale nekomentovala armádní operace v Arakanském státě.

bitcoin_skoleni

Su Ťij už v Česku byla v roce 2013 jako host konference Forum 2000, která je svázána s odkazem Václava Havla. Právě na Havlův návrh Su Ťij v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír.

Čtěte také:

Z Barmy do Bangladéše uteklo podle UNICEF na 240 tisíc rohingských dětí

Čínský disident a držitel Nobelovy ceny Liou Siao-po zemřel


  • Našli jste v článku chybu?