Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval Jiřího Havlíčka (ČSSD) novým ministrem průmyslu a obchodu. Při jmenování nového ministra vyzval, aby nenechal vyhasnout tradici českého průmyslu. Havlíček nahradil v úřadu Jana Mládka (ČSSD), který byl odvolán na konci února kvůli problémům se zákonem o elektronických komunikacích. Řízením ministerstva byl poté dočasně pověřen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zeman prohlásil, že v minulosti ekonomové doporučovali zaměřit ekonomiku na služby místo průmyslu, což vedlo k zániku řady firem, mimo jiné kopřivnické Tatry nebo kladenské Poldi. Podle prezidenta je ale velký podíl průmyslu na hospodářství pro Česko výhoda a průmyslové podniky celou zemi živí.
„Na základě této historické zkušenosti vám přeji, abyste jako nový ministr průmyslu pokračoval v doslova staleté tradici českého průmyslu,“ řekl Zeman. „Přeji vám, abyste rozvíjel toto nahromaděné bohatství a nenechal ho vyhasnout kvůli nějakým hloupým ekonomickým experimentům,“ dodal.
Premiér Sobotka dnes po uvedení nového ministra do úřadu uvedl, že má ve funkci šest hlavních úkolů. Mezi ně patří především zákon o elektronických komunikacích, zrychlení čerpání z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, digitalizace průmyslu, urychlení přípravy nového bloku jaderné elektrárny Dukovany či zlepšení ochrany spotřebitelů. Posledním bodem je změna systému investičních pobídek, aby stát podpořil zejména investice s vyšší přidanou hodnotou.
Havlíček už dříve uvedl, že ve zbývajícím půl roce do voleb by se chtěl zaměřit na schválení zákona o elektronických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu a novely zákona o České obchodní inspekci. Bude se muset zabývat i situací v těžební společnosti OKD nebo problémem s rozestavěnou tureckou elektrárnou Yunus Emre.
Havlíček dosud působil na ministerstvu průmyslu jako náměstek a vztahoval se na něj služební zákon. Výkon služby státního zaměstnance mu bude ve chvíli vstupu do vlády pozastaven, po skončení ministerského angažmá by se mohl vrátit na původní místo.
Výměna Mládka za Havlíčka je sedmou změnou v Sobotkově vládě
3. října 2014 - V čele ministerstva pro místní rozvoj skončila Věra Jourová (ANO), která se stala evropskou komisařkou pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví. Nástupkyní Jourové v čele resortu se 8. října stala Karla Šlechtová (za ANO), která do té doby vedla odbor evropských fondů na Úřadu vlády.
12. listopadu 2014 - Demisi podal ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Byl kritizován opozicí i koaličními partnery mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic. Novým ministrem dopravy byl 4. prosince jmenován Dan Ťok (za ANO), který předtím vedl stavební firmu Skanska.
10. února 2015 - Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš oznámil, že ministryně spravedlnosti Helena Válková, navržená do vlády jeho hnutím, podala demisi k 1. březnu. Do čela resortu byl 12. března jmenován dosavadní náměstek ministerstva spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).
17. června 2015 - Prezident Zeman jmenoval novou ministryní školství dosavadní náměstkyni ministra pro lidská práva, Kateřinu Valachovou (bezpartijní, za ČSSD). Ve funkci nahradila Marcela Chládka (ČSSD), jehož premiér navrhl odvolat v souvislosti s údajnou šikanou zaměstnanců na jeho úřadu.
30. listopadu 2016 - Prezident jmenoval nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a nového ministra pro lidská práva Jana Chvojku (oba ČSSD). Dosavadní ředitel motolské nemocnice Ludvík nahradil Svatopluka Němečka (ČSSD), poslanec Chvojka pak vystřídal Jiřího Dienstbiera (rovněž ČSSD).
20. února 2017 - Sobotka oznámil, že Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Zeman jej odvolal na Sobotkův návrh, který za hlavní důvod změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Novým ministrem byl dnes jmenován Jiří Havlíček (ČSSD), dosavadní náměstek resortu průmyslu.
Přečtěte si také: