Menu Zavřít

Neunesla zátěž. Kapitál nejstarší banky se v testu vypařil

29. 7. 2016
Autor: Flickr

Italská banka Monte dei Paschi di Siena dopadla nejhůře v zátěžových testech prováděných evropským bankovním regulátorem. Z 51 kontinentálních finančních ústavů se její kapitál jako jediný pod simulovanou krizí zcela zhroutil.

Test prováděný Evropským bankovním ústavem ukázal zranitelnost italského bankovního sektoru, kterou odhalila nervozita na trzích po referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

Po nejstarší bance světa, jejíž kapitálový polštár podle pravidel tier 1 při simulaci tří bankovních krizí po sobě klesl do záporných hodnot, se hluboko pod 10 procent dostala i banka UniCredit (7,1 procenta).

Neuspokojivé výsledky ale vykázaly i irská Allied Irish a rakouská Raiffeisen. Podle Evropské centrální banky výsledky ukázaly, že odolnost bankovního sektoru eurozóny se ve srovnání s předchozími testy z roku 2014 zvýšila. Úřad EBA nicméně upozornil, že jsou zapotřebí další kroky ke zlepšení situace v odvětví.

Zátěžových testů se zúčastnilo celkem 51 bank, které pokrývají zhruba 70 procent bankovního sektoru v EU. Zároveň je to méně než polovina ze 123 bank, které byly testovány před dvěma lety. Na rozdíl od předchozích testů nebyly tentokrát banky rozděleny na ty, které v testech uspěly, a na ty, které v nich propadly.

Souhlas se záchranou

ECB zároveň schválila plán záchrany Monte dei Paschi di Siena. Záchranný program vypracovala sama banka, která se potýká s vleklými ztrátami a velkým objemem nesplácených úvěrů. Finanční oporu by měla získat ze soukromých zdrojů.

Plán počítá se zvýšením kapitálu o pět miliard eur prostřednictvím nových akcií a rovněž s odprodejem nesplácených pohledávek. Podle zdrojů agentury ANSA by se tak mělo stát pomocí takzvané sekuritizace, která by se vztahovala na pohledávky v prodlení v úhrnné hodnotě deset miliard eur.

Bance by měl s tímto procesem pomoci soukromý fond Atlante. Letos jej zřídil italský finanční sektor, aby ulevil italským bankám zatíženým nedobytnými úvěry a zároveň umožnil Římu vyhnout se porušení společných unijních pravidel o nedovolené státní podpoře.

Monte dei Paschi je nejstarší bankou na světě a třetí největší v Itálii. Finanční instituce má za sebou 544 let existence.

Čtěte dále o problémech bankovího sektoru:

Britské banky propouštějí a zvažují záporné úroky

bitcoin_skoleni

Nejen Itálie. Zoufalá kondice bank trápí Portugalsko

Ilustrační foto (Autor: David Stanley, CC BY 2.0, Flickr)


  • Našli jste v článku chybu?