Jméno Paula Manaforta, šéfa volebního štábu Donalda Trumpa, se vyskytuje ve 22 případech na seznamu podezřelých finančních transakcí spojených se jménem bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Napsal to americký list The New York Times s odvoláním na informace ukrajinské protikorupční agentury (NABU). Z jejích dokumentů vyplývá, že Manafort dostal od prezidentské Strany regionů za své služby 12,7 milionu dolarů (přes 300 milionů korun).
Šéf Trumpova štábu, který se od 80. let minulého století věnuje politickému poradenství, působil na Ukrajině v letech 2007-2012. Ještě letos v květnu měl podle amerického deníku ve své kyjevské kanceláři osobní věci a nábytek. Podle ukrajinských vyšetřovatelů byly součástí Manafortova ukrajinského byznysu nezákonné machinace nezdokumentované v účetních knihách.
Ukrajinští prokurátoři navíc vyšetřují skupinu firem z daňových rájů, jejichž prostřednictvím si lidé z Janukovyčova okolí pořizovali nákladné nemovitosti včetně paláců s vlastním golfovým hřištěm a zoologickou zahradou, uvedl The New York Times. Mezi stovkami podezřelých transakcí je i dohoda o prodeji ukrajinské kabelové televize firmě, kterou dali dohromady Manafort a ruský miliardář Oleg Děripaska, blízký spojenec Vladimira Putina.
NABU uvádí, že zatím nebylo zjištěno, zda částku 12,7 milionu dolarů uvedenou ve spisech Manafort skutečně dostal. I když není vyšetřován, musel si podle prokurátorů Manafort uvědomovat okolnosti svých finančních transakcí na Ukrajině.
Sám Manafort na žádost amerického listu o vysvětlení nereagoval. Jeho advokát Richard Hibey popřel, že by Manafort jakékoli uvedené částky obdržel.
Trumpova kampaň začíná pokulhávat Trump ztrácí další republikány, naštval i šéfa strany |
Janukovyč podle The New York Times před svým útěkem do Ruska v roce 2014 zhusta využíval rad Manaforta a jeho firmy, díky nimž vyhrál několikeré volby. Během té doby se Manafort nikdy nepřihlásil na ministerstvu spravedlnosti USA, což zákon vyžaduje po osobách, které mohou ovlivňovat politiku USA ve prospěch zahraničních klientů.
Manažer volební kampaně Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové americkému listu potvrdil, že i Demokratická strana informacemi o podezřelých stycích Trumnpova týmu disponuje. „Trump musí zveřejnit veškeré informace o vztazích svých zaměstnanců a konzultantů s Ruskem,“ uvedl manažer Robby Mook.
Čtěte také:
Nacistům se Trump líbí. Jeho zvolení bude naše šance, věří
Trump: Uznejme anexi Krymu, pokud to zlepší vztahy s Ruskem