Menu Zavřít

O letecké záchrance na Ústecku není jasno. Dodatek s DSA ještě prověří ministerstvo

22. 12. 2016
Autor: čtk

Deset dnů před začátkem nového roku není jasné, zda bude leteckou záchrannou službu v Ústeckém kraji od ledna zajišťovat stát prostřednictvím policejních a armádních vrtulníků z Prahy a Plzně, nebo dosavadní provozovatel, firma DSA z Ústí nad Labem. Ministerstvo zdravotnictví ve věci letecké záchranné služby podepsalo memorandum o spolupráci s ministerstvy vnitra a obrany. Zároveň připouští, že za určitých podmínek může v příštích dnech podepsat dodatek s DSA.

DSA letos neuspěla v tendru na zajištění záchranné služby na ústecké základně v letech 2017 až 2020. Kvůli její stížnosti u antimonopolního úřadu nemohlo ministerstvo s vítěznou slovenskou firmou Air-Transport Europe (ATE) uzavřít smlouvu. Úřad posléze rozhodl, že nabídky firem znovu posoudí.

Firma DSA ministerstvu na začátku prosince nabídla, že by kvůli průtahům s tendrem mohla dočasně pokračovat v zajišťování služby za nižší náklady než v současnosti. Její zástupce Daniel Tuček dnes ČTK řekl, že má v e-mailu odsouhlasený návrh dodatku z právního oddělení ministerstva zdravotnictví, který dostal s tím, že je připraven k podpisu. Mířil kvůli tomu dnes odpoledne na ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) ale při podpisu memoranda uvedl, že s DSA dnes úřad nic podepisovat nebude. Tučka tato informace překvapila.

Náměstek ministra Tom Philipp pak novinářům řekl, že ministerstvo chce nejprve prověřit, že možný dodatek s DSA neohrozí nynější tendr na provozovatele této základny. „Pro nás je prioritou dokončit tendr. Pokud bude dodatek s firmou DSA podepsán, tak pouze za těch okolností, že žádným způsobem nenaruší hlavní soutěž, která v tuto chvíli probíhá,“ řekl náměstek Philipp. DSA podle něj nabídla velmi zajímavé podmínky, a pokud prověřování dopadne dobře, mohl by úřad dodatek podepsat příští týden. „Pevně věřím, že se ukáže, že to bude schůdná cesta,“ doplnil. Dnešní uzavření memoranda s vnitrem a obranou označil za pojistku.


Čtěte o peripetiích výběru provozovatele:

Zdravotnictví připravuje krizový plán, se záchranou lidí pomůže i armáda

Helikoptéra švýcarské záchranné služby


Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) je z dění kolem budoucího provozu letecké záchranné služby v kraji zklamaný. „S firmou DSA panovala spokojenost, její lidé už znali prostředí. Takhle budeme bez vrtulníku, závislí na tom, zda k nám někdo doletí nebo ne,“ řekl hejtman. Obavu ze zajištění letecké záchranné služby už vyjádřilo i několik desítek starostů ze severu Čech.

Ministerstvo zdravotnictví letos vypsalo výběrové řízení s předpokládanou hodnotou 1,2 miliardy korun bez DPH na šest základen letecké záchranné služby, jediným kritériem byla cena. U pěti už je smlouva podepsaná. Na provozu letecké záchranné služby se má od ledna podílet i rakouská firma Helikopter Air Transport, která v tendru získala základny v Jihlavě a Ostravě. DSA, která má nyní společně s Alfa-Helicopter osm základen, má létat z Hradce Králové a Liberce, slovenská ATE z Olomouce. Čtyři stanoviště bude v letech 2017 až 2020 provozovat stát.

Dále čtěte:

MM25_AI

Provozovatele letecké záchranky v Ústí vybere nová komise

Cena za leteckou záchranku byla adekvátní, hájí se ministerstvo


  • Našli jste v článku chybu?