Menu Zavřít

Odposlouchával Obama Trumpa? Šéf FBI to odmítá

6. 3. 2017
Autor: ČTK

Tvrzení amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že jej předchůdce Barack Obama nechal odposlouchávat, postrádá jakékoli důkazy. Prohlásil to dnes republikánský předseda kongresového výboru, který se na Trumpovu žádost má obviněním zabývat. Šéf FBI James Comey o den dříve podle médií požádal americké ministerstvo spravedlnosti, aby Trumpovo tvrzení veřejně popřelo. Ministerstvo tak neučinilo. Bílý dům prohlásil, že prezident s Comeym o celé věci nemluvil.

Trump v sobotu obvinil svého předchůdce v úřadu Baracka Obamu, že ho během loňské předvolební kampaně nechal v kanceláři v Trump Tower odposlouchávat.

„Až dosud jsem neviděl nic, co by přímo podporovalo prezidentova slova,“ řekl v rozhovoru s televizí CBS Jason Chaffetz, republikánský předseda výboru pro dohled nad exekutivou. Ten se spolu s výborem pro tajné služby zabývá závěry zpravodajců naznačujícími, že se ruští hackeři snažili pomoci Trumpovi k vítězství.

Podle Chaffetze je možné, že důkaz má v ruce sám Trump, který ho bude muset výborům předložit. „Musím věřit - myslím, že může něco mít, ale jestli ne, zjistíme to,“ dodal republikán.

Nejmenovaní američtí činitelé řekli listu The New York Times (NYT), že ředitel FBI Comey považuje Trumpova tvrzení za nepravdivá. Proto chce po resortu spravedlnosti, aby je korigoval. Prý mu vadí, že prezident neodůvodněně naznačil, že kriminální ústředna FBI porušila zákon. Ministerstvo odmítlo věc komentovat.

Trumpův mluvčí Sean Spicer dnes novinářům řekl, že si je „takřka stoprocentně jistý“, že Trump s Comeym o záležitosti nemluvil.

Podle NYT není jasné, proč stanovisko nevydá sám Comey. Jeho počínání označil deník za zákulisní manévrování, které kontrastuje s tím, jak loni 11 dnů před prezidentskými volbami oznámil další vyšetřování aféry kolem elektronické pošty Trumpovy volební soupeřky Hillary Clintonové.


Přečtěte si, jak nového šéfa Bílého domu hodnotí Lubomír Heger:

Hovězí ve vlastní hlavě

Donald Trump poprvé vystoupil před oběma komorami Kongresu

List NYT poznamenal, že Comeyho postoj je v podstatě výtkou adresovanou Trumpovi, neboť šéf FBI se tak dostává do pozice, kdy zpochybňuje prezidentovu pravdomluvnost. Deník proto spor mezi Comeym, který je vrcholným představitelem bezpečnostních sil v zemi, a hlavou státu považuje za nejvážnější následek Trumpových sobotních výroků a zároveň jako ukázku toho, na jak tenký led se nová administrativa pouští.

Podle agentury DPA zřejmě Trump svoje tvrzení o odposleších opírá o vyšetřování, které prováděly FBI a tajné služby loni v jeho okolí a které souviselo s jeho údajnými finančními vazbami na Rusko. Případné odposlechy by ale v tomto případě podle amerických zákonů nařídil právě šéf FBI, nikoli Obama.

MM25_AI

Přední demokratičtí politici či lidé z týmu exprezidenta obvinění rázně odmítli. Obamu podpořil i někdejší šéf tajných služeb James Clapper, který funkci opustil s Obamovým lednovým odchodem.

O politice Donalda Trumpa čtěte více:

Trump vytváří úřad, který má pomáhat obětem zločinů imigrantů

Z Trumpova migračního dekretu vypadl Irák, bojuje s Islámským státem

Trump nepotěší ekology. Zruší Obamovo omezení těžby uhlí

Trump chce navýšit rozpočet na obranu skoro o desetinu

Trump se tvrdě opřel do FBI. Za vynášení informací médiím

Zadělal si Trump na problém? Nový poradce rád zpochybňuje nadřízené


  • Našli jste v článku chybu?