Menu Zavřít

Osborne: Británie by po brexitu musela zvýšit daně

16. 6. 2016
Autor: čtk

Pokud Británie vystoupí z Evropské unie, bude muset vláda v Londýně zvýšit daně a naopak snížit státní výdaje, aby kompenzovala výpadek 30 miliard liber (přes bilion korun), který by takzvaný brexit způsobil ve veřejných financích. Řekl to britský ministr financí George Osborne. Jeho vládní kolega a jeden z hlavních zastánců odchodu Michael Gove označil Osborneova slova za "ostudné výhružky".

“(V případě brexitu) vznikne velká díra ve veřejných financích,“ řekl Osborne. „Budeme muset zvýšit daně a omezit výdaje,“ dodal. Skupina zákonodárců z jeho vlastní Konzervativní strany ale oznámila, že by takový krok v parlamentu zablokovala.

„Není možné, abychom to nechali projít,“ píše se podle agentury Reuters v prohlášení, které podepsalo 59 zákonodárců Konzervativní strany. Proti zvyšování daní a snižování výdajů by se podle předsedy Jeremyho Corbyna postavila rovněž opoziční Labouristická strana.

Osborne uvedl, že by se snažil zavést nová rozpočtová opatření během dvou měsíců poté, co by voliči schválili vystoupení z EU. Opatření by mohla zahrnovat například zvýšení daně z příjmu o dva procentní body na 22 procent a nárůst daňových sazeb u alkoholu a benzinu. Výdaje na zdravotnictví, vzdělávací systém a obranu by naopak mohly být o dvě procenta sníženy.

Podle některých nezávislých ekonomů by v případě takového zpřísnění rozpočtové politiky bylo pro britské hospodářství složitější vyrovnat se s nejistou budoucností po odchodu z EU. „V krátkodobém horizontu by zvyšování daní či omezování výdajů bylo naprosto špatnou reakcí na šok způsobený brexitem,“ uvedl Jonathan Portes z britského institutu pro ekonomický a sociální výzkum NIESR.

Podle Osborna by na dlouho klesl i výkon ekonomiky. Čtěte:

Brexit by britské ekonomice způsobil trvalou újmu, uvedl strážce kasy

 Ilustrační foto

Na Osborneovo prohlášení reagoval v televizní diskusi BBC ministr spravedlnosti Gove, kterého se jedna z divaček ve studiu ptala, jak se Británie po vystoupení vyrovná z očekávanými ekonomickými problémy. „Podle mě je ostudné, jak zastánci setrvání ohlupují obyvatele téhle země,“ kritizoval argumenty Osbornea jeho kolega z Konzervativní strany.

bitcoin školení listopad 24

Podle něho není jisté, jak bude britská ekonomika vypadat během doby po případném brexitu. Tak černé, jako to líčí jeho odpůrci, to však prý nebude. „Podle mě budeme, ať už se stane cokoli, v silné vyjednávací pozici, abychom se vyrovnali s jakýmikoli důsledky vystoupení z EU,“ prohlásil Gove.

Britové budou o setrvání v EU rozhodovat v referendu, které se uskuteční 23. června. Řada významných institucí, včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), již varovala, že odchod z EU by mohl britské ekonomice způsobit značnou újmu.

  • Našli jste v článku chybu?