Menu Zavřít

OSN: Syrská armáda spáchala nejméně dvacet chemických útoků

6. 9. 2017
Autor: čtk

Syrská armáda použila za občanské války chemické zbraně více než dvacetkrát, a to i při dubnovém útoku v Chán Šajchúnu, který zabil téměř 100 lidí a v jehož důsledku Spojené státy podnikly nálety na syrskou leteckou základnu. S odkazem na dnes zveřejněnou zprávu vyšetřovací komise OSN o tom informovala agentura Reuters.

Při útoku v Chán Šajchúnu byl podle OSN použit smrtící nervový plyn sarin, který na město vypustilo syrské letectvo. Útok si vyžádal více než 80 obětí na životech.

„Vládní síly pokračovaly v používání chemických zbraní proti civilistům v oblastech ovládaných opozicí. Při nejsmrtelnějším incidentu byl v Chán Šajchúnu v provincii Idlib použit sarin. Útok měl na svědomí několik desítek obětí na životech, z nichž většinu tvořily ženy a děti,“ uvádí zpráva OSN s tím, že se jednalo o válečný zločin.

K závěru, že byl v dubnu v Sýrii použit sarin, již dříve došla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), ale neuvedla, kdo za útokem stál.

Vyšetřovatelé OSN ve zprávě uvádí, že celkem zdokumentovali 33 chemických útoků, z nichž 27 spáchaly síly syrského prezidenta Bašára Asada a v šesti případech zůstává pachatel neznámý. Sedm z těchto útoků se podle OSN uskutečnilo v období mezi 1. březnem a 7. červencem letošního roku.

Asadova vláda použití sarinu dlouhodobě popírá. Po útoku v Chán Šajchúnu uvedla, že syrská armáda zasáhla sklad zbraní patřící povstalcům. Toto tvrzení nicméně vyšetřovatelé OSN vyvrátili.

Předseda vyšetřovací komise OSN Paulo Pinheiro na tiskové konferenci řekl: „To, že jsme neměli přístup k místu, nám nezabránilo v odhalování faktů a viníka“. Vyšetřovatelé OSN udělali rozhovory se 43 svědky incidentu, oběťmi a záchranáři, kteří na místě pomáhali. Rovněž zkoumali satelitní snímky místa.

Vyšetřovací komise rovněž uvedla, že je znepokojena vysokým počtem civilních obětí následkem náletů mezinárodní letecké koalice, která pod velením Spojených států v Sýrii podporuje arabsko-kurdské síly.

Při amerických náletech na mešitu v blízkosti Halabu (Aleppa) přišlo v březnu o život 38 lidí, včetně dětí. Ačkoliv OSN nálety neoznačila za válečné zločiny, koalice podle ní porušila mezinárodní právo.

MM25_AI

Američtí armádní vyšetřovatelé v červnu dospěli k závěru, že březnové nálety byly v souladu s mezinárodním právem, jelikož šlo o útok na shromaždiště bojovníků Al-Káidy. Vyšetřovací komise OSN nicméně pro tento závěr nenašla potřebné důkazy.

Přečtěte si také:

OSN bude vyšetřovat válečné zločiny v Sýrii


  • Našli jste v článku chybu?