Palestinské hnutí Hamas je ochotno zahájit rozhovory o usmíření s hnutím Fatah, jednat o rozpuštění vlády v Pásmu Gazy a uspořádání všeobecných voleb. Hamas to uved v prohlášení. Slib Hamasu, že přistoupí na podmínky pro ukončení více než deset let trvajícího politického a teritoriálního rozdělení Palestiny, Fatah uvítal, nicméně než udělá další krok, chce vidět, že jeho dosavadní rival své sliby splnil.
Zatímco umírněnější hnutí Fatah vládne na Západním břehu Jordánu, islamistické hnutí Hamas má pod kontrolou Pásmo Gazy. Hamas se Pásma zmocnil v roce 2007 a od té doby mají obě palestinská území rozdílné vlády. V roce 2011 v Káhiře podepsalo 13 palestinských stran včetně Fatahu a Hamasu dohodu o usmíření, která předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb, naplněna však nebyla.
O situaci v oblasti jednali představitelé hnutí Hamas v Káhiře také na počátku září. Hnutí v dnešním prohlášení uvedlo, že reaguje na „velkorysé“ úsilí Egypta zprostředkovat dosažení národní jednoty. Je připraveno splnit podmínky, které předseda palestinské samosprávy a předák Fatahu Mahmúd Abbás stanovil, aby jednání mohla začít. Hamas dnes uvedl, že souhlasí s rozpuštěním administrativního výboru, jehož prostřednictvím vládne v Pásmu Gazy, s konáním voleb na Západním břehu i v Pásmu Gazy a že hodlá umožnit vládě národní jednoty, v jejímž čele stojí Abbas, aby se chopila moci i v Pásmu Gazy.
„Administrativní výbor je nyní rozpuštěn, vláda může přijít do Gazy a chopit se tam svých úkolů a odpovědnosti,“ citovala agentura AP Husáma Badrúma z hnutí Hamas.
Vyjednávač Fatahu Azám Ahmad řekl, že zástupci obou stran se během deseti dnů sejdou v Káhiře. Do té doby má v Gaze začít plnit svou roli vláda národní jednoty. Ta vznikla v roce 2014, v Gaze doposud ale působit nemohla, připomíná AP.
Zatím ale není zcela jasné, zda je Hamas připraven podřídit své bezpečnostní síly Abbásově kontrole. Právě to je stěžejní bod, na kterém uvázla předchozí jednání.
Až dosud radikální Hamas tvrdil, že než začne o smíření s Fatahem vůbec uvažovat, měl by Abbás zrušit řadu opatření, která proti němu v minulosti přijal. Hnutí je silně oslabeno izraelskou a egyptskou blokádou, třemi válkami s Izraelem a mezinárodní izolací. Izrael a Egypt zahájily blokádu Pásma Gazy, když nad ním hnutí Hamas v roce 2007 převzalo kontrolu. Oblast je většinu dne bez dodávek elektřiny, většina obyvatel žije v chudobě a až 50 procent lidí je nezaměstnaných. Asi 60 procent rozlohy moře u pobřeží Pásma Gazy podle mezinárodní organizace na ochranu dětí Save the Children kontaminují splašky a z více než 90 vodních zdrojů v oblasti nelze čerpat pitnou vodu.
Evropská unie, Spojené státy nebo Izrael označují Hamas za teroristickou organizaci.
Přečtěte si také: