Menu Zavřít

Po Romech i muslimové: obětmi násilí z nenávisti se v Česku stávají cizinci

6. 12. 2016
Autor: Profimedia.cz

Oběťmi násilí z nenávisti se v tuzemsku stále častěji stávají cizinci a muslimové, dříve se nejvíc týkalo Romů. Novinářům to dnes řekla ředitelka organizace In Iustitia Klára Kalibová. Policejní statistiky loni evidovaly 65 nenávistných trestných činů, organizace jich spočítala 154. In Iustitia v posledním roce školila policisty kvůli násilí z nenávisti. Vzdělávacího programu se jich účastnilo 297.

Program na vzdělávání policistů se zaměřil hlavně na Ústecký a Moravskoslezský kraj. Zapojili se do něj členové pořádkových jednotek, kteří se setkávají s oběťmi násilí jako první, dále členové kriminální policie, kteří kauzy vyšetřují a tiskoví mluvčí, kteří o nich informují. Cílem bylo například zlepšit práci s oběťmi či možnostem, jak zabránit napětí, které může ve společnosti vzniknout.


Násilí proti menšinám podněcují teroristické útoky. Přečtěte si o nedávném řádění teroristy v USA:

Somálský student útočil na americké univerzitě autem a nožem. Zranil devět lidí


Podle Kalibové nejprve neměli policisté od kurzů velká očekávání. Jejich názor se ale postupně změnil. Pochválila je například za to, že začali přijímat informace z vnějšku. „Často měli pocit, že se s trestnými činy z nenávisti nesetkávají a hloubkový kurz jim otevřel oči,“ zmínila Kalibová.

bitcoin školení listopad 24

Vzdělávání policistů se uskutečnilo za základě poptávky Úřadu vlády a spadalo do celostátní Kampaně proti rasismu, která reaguje na protiromské nepokoje, jež před několika lety vypukly na Šluknovsku a později se přesunuly například do jižních Čech nebo na severní Moravu. Ředitel Agentury pro sociální začleňování Radek Jiránek by chtěl v příštím roce jednat s vedením policie, aby se vzdělávací kurzy mohly uskutečnit i v dalších krajích, kde jsou problémy s vyloučenými lokalitami.

Podle manažera protirasistické kampaně Nikoly Křístka je násilí z nenávisti celospolečenským problémem. „Počet nenávistných projevů na sociálních sítích a internetu se zvyšuje,“ podotkl dnes Křístek

Přečtěte si o rostoucí averzi vůči muslimům ve Spojených státech:

Averze k muslimům v USA vzrostla za 10 let na dvojnásobek

 americká vlajka na pláži Omaha, Normandie

  • Našli jste v článku chybu?