Šéf americké diplomacie Rex Tillerson uvedl, že by se rád o víkendu v Manile setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Šlo by o první schůzku od ruské odvety za americké sankce v podobě omezení personálu amerických zastupitelských úřadů v Rusku o 755 pracovníků.
„Samozřejmě, že nám to ztěžuje život,“ připustil Tillerson a dodal, že s Lavrovem hovořil telefonicky a rád by se s ním sešel osobně na okraji zasedání regionálního sdružení zemí jihovýchodní Asie.
Rusko minulý pátek dalo Spojeným státům na vědomí, že počet svých diplomatických pracovníků a technického personálu na velvyslanectví v Moskvě a třech generálních konzulátech v Rusku musejí uvést do souladu s analogickým počtem personálu na ruských zastupitelských úřadech ve Spojených státech. V praxi to znamená, že Američané musejí snížit počet zaměstnanců zastupitelských úřadů o 755, z nynějších 1210 na 455.
Odejdou hlavně Rusové
Na omezení personálních stavů má Amerika měsíc, což Rusové zdůvodnili „humanitárními ohledy“. Agentura Reuters napsala, že krok Moskvy je očividně pečlivě odměřený. Na jedné straně v Rusku potvrdí pověst prezidenta Vladimira Putina jako nesmiřitelného oponenta Spojených států, na druhé straně příliš nepoškodí americké zájmy v Rusku. Většinu ze 755 osob zbavených práva působit na amerických zastupitelských úřadech budou totiž zřejmě tvořit najaté ruské pomocné síly. Exodus diplomatů se podle médií nečeká.
Američtí diplomaté a technický personál jejich ambasády v Moskvě od úterka nemají přístup do skladových prostor na jihu Moskvy a do rekreačních objektů v areálu Serebrjanyj bor na východním okraji ruské metropole. Jejich využívání zakázal Kreml v reakci na nový balík protiruských sankcí, o němž minulý týden rozhodl americký Kongres. Po jistých tahanicích okolo nemovitostí americké velvyslanectví nakonec potvrdilo, že z nich mohlo vše odvézt.
Pohřební nálada a zamčený gril
Velvyslanec Spojených států Moskvě John Tefft svolal v pondělí večer poradu personálu ambasády, na níž byla podle agentury Reuters „pohřební nálada“. Napětí vládlo i v letovisku Serebrjanyj bor, kam velvyslanectví vyslalo nákladní auta pro odvoz vybavení. Ruská policie odmítla americká auta do areálu vpustit s odůvodněním, že nemají povolení potřebné k vjezdu do chráněné krajinné oblasti.
Interfax později vydal další situační zprávu: americké velvyslanectví potvrdilo, že získalo přístup do obou nemovitostí. Sklad zcela vyprázdnilo a z chaty v letovisku odvezlo vše potřebné, včetně zbývajícího nábytku, kuchyňského nádobí, potřeb pro grilování a vybavení dětského hřiště.
Přečtěte si více o Ruské reakci: