Ministerstvo obrany v roce 2018 stáhne pozorovací jednotku s letounem CASA ze Sinajského poloostrova. Transportní letadla musí na údržbu a piloti potřebují odpočinek.
O nedobrovolném stažení z mise MFO informovalo Euro.cz už na začátku února, nyní jej potvrdil i Josef Bečvář, náčelník generálního štábu. Upřesnil, že vynucená přestávka bude v roce 2018 trvat osm měsíců.
„Pro všechny čtyři letouny CASA máme celkově osm posádek. Operační tempo spojené s nasazením v misi i dalšími úkoly je tedy opravdu vysoké. Optimální je jej na čas snížit, aby si i osádky mohly odpočinout. Navíc údržba a servis každého jednoho letounu trvá v průměru 193 dnů,“ vysvětluje Bečvář.
Přestože je o pozorovatelskou misi nad egyptsko-izraelskou hranicí velký zájem i u dalších armád, Praha se nebojí, že by během osmiměsíční pauzy přišla na Sinaji o své místo. „Samozřejmě se tam chceme vrátit. A pan generál Mikulenka (ředitel společného operačního centra, pozn. red.) dal za to hlavu na špalek,“ dodává Bečvář s úsměvem.
Česká armáda má sedmnáctičlennou jednotku s letounem CASA v misi MFO od podzimu 2013. A za svou přítomnost sklízí pochvaly od Izraele i Egypta. Proto je operace důležitá i pro českou diplomacii.
O miliardovou zakázku ministerstva obrany se uchází i Škoda. Čtěte více:
Škodovka chce do armády. Její Kodiaq vyzve landrover i toyotu
O české armádě dále čtěte: