Opoziční britské strany vidí v předčasných volbách šanci. Dnešní oznámení konzervativní premiérky Theresy Mayové o záměru vypsat volby na 8. června, převážně uvítali také představitelé byznysu a bankovního sektoru, kteří vyzdvihují především potřebu silnějšího mandátu vlády v jednáních o brexitu.
Šéf labouristů Jeremy Corbyn rozhodnutí Mayové uvítal jako „šanci pro Brity, aby hlasovali pro vládu, která bude klást na první místo zájmy většiny“. Corbyn se ve svém prohlášení nezmiňuje o brexitu. „Labouristé zemi nabídnou efektivní alternativu vůči vládě, které se nepodařilo obnovit ekonomiku, přináší klesající životní úroveň a škodlivé škrty ve školství a státní zdravotní péči,“ napsal Corbyn.
Také vůdce opozičních liberálních demokratů Tim Farron vidí v předčasných volbách šanci, a to právě s ohledem na strategii jednání o brexitu. „Pokud se chcete vyhnout katastrofálnímu tvrdému brexitu, pokud chcete Británii udržet uvnitř jednotného trhu, pokud chcete Británii, která je otevřená, tolerantní a jednotná - toto je vaše šance,“ prohlásil Farron s dodatkem, že pouze liberální demokraté mohou zabránit konzervativní většině.
Liberální demokraté zároveň uvedli, že po oznámení Mayové o předčasných volbách vzrostl počet členů strany o více než dva a půl tisíce. Nárůst členské základny o více než tisíc lidí ohlásil také Corbyn.
Předchůdce Mayové v čele britské vlády David Cameron předčasné volby schvaluje. „Odvážné - a správné - rozhodnutí premiérky Theresy Mayová,“ napsal Cameron na twitteru.
Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová označila krok Mayové za její „velmi špatnou kalkulaci“. „Znovu to dá lidem šanci k odmítnutí úzkoprsé a rozdělující agendy i k posílení už existujícího demokratického mandátu k poskytnutí volby své budoucnosti skotskému lidu,“ prohlásila šéfka skotské vlády.
Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska by vývoj dění kolem brexitu mohl režírovat známý režisér napínavých filmů Alfred Hitchcock. „Nejdřív zemětřesení a pak roste napětí,“ podotkl někdejší polský premiér Tusk. Diplomaté ostatních zemí EU nyní upravují jím předložený návrh politického rámce vyjednávání z evropské strany tak, aby jej mohl 29. dubna schválit mimořádný unijní summit.
Více o předčasných volbách v Británii si přečtěte zde:
Mayová si chce upevnit pozici. Na červen chystá předčasné volby
Politolog John Curtice ze Strathclydeské univerzity v Glasgowě upozornil, že i uvnitř Konzervativní strany jsou různé názory ohledně brexitu. „Uvidíme, jak přežijí všeobecné volby, ale pravdou je, že opozice je v této otázce pravděpodobně ještě víc rozdělená,“ citovala volebního experta agentura Reuters.
Šéf britské obchodní komory Adam Marshall vnímá předčasné volby spíše negativně. „Mnoho podnikatelských komunit bude pochopitelně zneklidněno tím, že pozornost se nevyhnutelně přesune od ekonomiky a spletitostí kolem odchodu z EU k potenciální volební kampani,“ poznamenal Marshall.
Terry Scuoler, šéf sdružení zastupující firmy ze zpracovatelského, strojírenského a technologického sektoru EEF, očekává od voleb kýžený silnější mandát Británie v jednáních s partnery. „Máme před sebou významná jednání s partnery ve zbytku Evropy a vést je s čerstvým a stabilním mandátem“ může znamenat větší jistotu ohledně budoucího směřování politiky a vyjednání co nejlepší dohody pro Británii, domnívá se Scuoler.
Představitel banky UBS Dean Turner řekl, že poklidná reakce kurzu libry nebo cenných papírů ukazují, že trhy větří možnost tolik potřebného vyjasnění kolem mandátu britské vlády v jednáních o brexitu.
Přečtěte si také: