Spojené státy oznámily, že uvedly do provozu systém protiraketové obrany THAAD, který nedávno umístily v Jižní Koreji kvůli pokračujícímu zbrojnímu programu Severní Koreje. Podle západních agentur odvolávajících se na nejmenované představitele USA systém dosáhl své provozní kapacity.
Umístění systému bylo z logistického hlediska bleskové - první části protiraketového štítu dorazily na místo svého určení na základně na jihovýchodě Jižní Koreje teprve před týdnem.
Prezident USA Donald Trump mezitím v rozhovoru s agenturou Bloomberg řekl, že by za příhodných podmínek byl ochoten se sejít přímo se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. „Považoval bych za vhodné se s ním setkat, určitě bych to udělal, byl bych poctěn,“ řekl Trump. „Za příhodných okolností bych se s ním setkal,“ dodal prezident.
Bílý dům později Trumpova slova doplnil o prohlášení, že vhodné podmínky pro takový summit ale zatím nejsou, protože by KLDR například musela zcela upustit od své aktivity v jaderném a raketovém zbrojení, včetně zkoušek daných zbraní.
Přečtěte si, jak by mohla vypadat válka s KLDR:
Válka s Kimovou Koreou? Bude ošklivá a snad krátká
Američtí vládní činitelé v čele s Trumpem dali opakovaně najevo, že USA jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, v krajním případě i vojenskými.
Pentagon vyslal do oblasti americkou letadlovou loď USS Carl Vinson jako ukázku síly amerického námořnictva. Pchjongjang ale v testování zbraní pokračuje, naposledy v sobotu vyzkoušel raketu.
V neděli Trump řekl v rozhovoru s televizní stanicí CBS, že neví, jestli je Kim Čong-un příčetný. Očividně je to prý ale „lišák“, když se navzdory svému mládí dokázal udržet u moci.
Dále si přečtěte: