Představitelé eurozóny a Mezinárodního měnového fondu (MMF) se dohodli na jednotném přístupu k silně zadluženému Řecku. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na představitele eurozóny. Dohoda eurozóny a MMF je důležitá pro pokračování záchranného programu pro Řecko.
Jednotný postoj mezi vládami eurozóny a MMF představuje průlom, protože obě strany mají již několik měsíců rozdílné názory na velikost přebytku primárního rozpočtu Řecka v roce 2018 a jeho udržení v dalších letech a také v otázce oddlužení. Tyto rozdílné názory brání uvolnění dalších financí Řecku z posledního záchranného programu eurozóny.
Šéf skupiny ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem prohlásil, že zástupci Řecka a jeho mezinárodních věřitelů na dnešním jednání dosáhli výrazného pokroku v překonávání neshod ohledně potřebných reforem. Dodal, že ministři financí tento pokrok zhodnotí na svém příštím oficiálním zasedání, které se uskuteční 20. února.
Řecko, které se už v roce 2010 propadlo do hluboké finanční krize, se předloni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun). MMF se do třetího programu nezapojil, což někteří představitelé eurozóny vyžadují. MMF však nemá poskytnout peníze, eurozóna potřebuje, aby program zaštítil svými odbornými znalostmi. Nyní se MMF do programu zapojuje jako neoficiální poradce.
Přečtěte si komentář Vladana Gallistla k současné situaci kolem Řecka:
Řecký dluh opět na scéně
MMF svou účast v programu podmiňuje tím, aby eurozóna Aténám výrazně snížila dluhovou zátěž, a tuto potřebu dokládá výpočty o růstu řeckého dluhu v příštích 40 letech. Proti razantnějšímu oddlužení Řecka vystupuje zejména Německo, které nese většinu nákladů na pomoc Aténám.
Nejbližší termín, kdy bude muset Řecko splatit větší částku dluhu, je v červenci. Politici však chtějí vyřešit problémy s financováním před důležitými volbami v Nizozemsku, Francii a Německu. Půjčky pro Řecko jsou politicky velmi citlivým tématem.
Vládní dluh Řecka vůči HDP (%):
source: tradingeconomics.com
Dále čtěte: