Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2016 meziročně vzrostla o 4,2 procenta na 29 320 korun. Analytici poukazují, že výdělky rostly především pracovníkům s nižší mzdou. Ti většinou očekávali vyšší růst průměrných mezd. Letos by podle nich měly nominálně růst rychleji než loni, ovšem kvůli zrychlující inflaci bude jejich reálný růst pomalejší.
Reálně, po odečtení růstu cen, se výdělek zvýšil o 2,8 procenta. Za celý rok 2016 stoupla průměrná mzda meziročně také o 4,2 procenta na 27 589 korun. Reálně vzrostla o 3,5 procenta.
Obecně za růstem mezd stojí podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera pozitivní ekonomický vývoj, pokles nezaměstnanosti k historický nejnižším úrovním a nedostatku vhodné pracovní síly, která nutí firmy zvyšovat mzdy.
Málo lidí
„Zaměstnavatelé si stěžují na nedostatek pracovních sil, a to nejen kvalifikovaných, ale také pomocných pracovníků. To je nutí zvyšovat mzdy těmto skupinám zaměstnanců. K růstu nižších mezd zásadním způsobem přispěl růst minimální mzdy v roce 2016,“ uvedla rovněž analytička Raiffeisenbank Monika Junicke.
Průměrná mzda stoupá nepřetržitě od začátku roku 2014. Meziroční růst ve 4. čtvrtletí 2016 oproti třetímu čtvrtletí zpomalil, a reálný růst byl dokonce nejpomalejší od konce roku 2015. Za celý rok 2016 ale naopak meziroční růst proti předchozím letům zrychlil. Loňské zvýšení průměrné mzdy bylo nejvýraznější za posledních osm let a reálný růst byl nejvyšší za devět let.
Česko zaostává v průměrné i minimální mzdě. Čtěte:
Chudí Češi. Za rok si vydělají 37 procent průměru EU
Evropská nerovnost: východ výrazně zaostává v minimální mzdě
Kalkulačka pro výpočet čisté mzdy
Medián, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl v posledním čtvrtletí loňského roku o šest procent na 25 061 korun. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší. U mužů dosáhl 27 372 a u žen 22 426 korun. Čtyři pětiny zaměstnanců pobíraly podle statistiků mzdu mezi 11 657 a 47 545 korun.
Medián mezd přitom podle analytika ČSOB Petra Dufka ukazuje na to, že rychleji se mzdy navyšovaly lidem s nižšími příjmy, zatímco u lépe placených profesí se přidávalo pomaleji. „V každém čtvrtletí loňského roku rostla hodnota mediánové mzdy rychleji než průměrná mzda. To naznačuje, že lidem s nižší mzdou rostly po celý rok příjmy rychleji,“ uvedl i ekonom Roklen Michal Šoltés.
Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že růst mezd letos dosáhne zhruba pěti procent. „Vyšší inflace ale ukrojí z mezd větší díl než loni, takže reálné mzdy proti loňsku zpomalí svůj růst na odhadovaná dvě až 2,5 procenta,“ uvedl.
Signál pro ČNB
Aktuální data o vývoji mezd by přitom podle Dufka neměla zklamat ani ČNB, která je kromě inflace bere jako velmi podstatný ukazatel při nastavení měnové politiky. „Navíc je zřejmé, že růst mezd v letošním roce bude dále zrychlovat, protože nedostatek zaměstnanců na trhu práce stále sílí,“ dodal Dufek.
V podnikatelské sféře se průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila o 3,7 procenta a reálně o 2,3 procenta. V nepodnikatelské sféře vzrostla o 6,1 procenta a reálně o 4,6 procenta.
Největší hrubou mzdu měli za čtvrté čtvrtletí i celý loňský rok zaměstnanci v Praze, kde jako v jediném kraji v Česku přesáhla 30 tisíc korun. Pražská průměrná mzda činila za čtvrtletí 36 584 korun a za rok 35 187 korun. Naopak nejnižší byla v Karlovarském kraji, kde dosáhla za čtvrtletí pouze 25 496 korun a za rok 23 612 korun.
Vývoj průměrné mzdy:
Zdroj: ČSÚ