Menu Zavřít

Radary obraně nabízejí Francouzi, Izraelci a Švédové

18. 8. 2016
Autor: Retia

Mobilní radary pro českou armádu nabídly francouzská, izraelská a švédská vláda. Ministerstvo obrany chce vítěze vybrat do konce roku. Podle dřívějších informací by mělo za osm mobilních radarů zaplatit asi 3,6 miliardy korun.

Nabídky od velvyslanců zemí podle mluvčího ministerstva obrany Petra Medka ve středu převzal náměstek ministra obrany Daniel Koštoval. „Ve stejný den zahájila činnost hodnotící komise složená z 33 odborníků napříč resortem obrany, včetně Univerzity obrany, kteří garantují jednotlivé odborné oblasti vzhledem k složitosti a komplexnosti systému,“ uvedl mluvčí. O nabídkách jako první informoval deník Právo.

Komise podle mluvčího nejprve posoudí úplnost nabídek. Poté zhodnotí, zda splňují přes 80 základních kritérií. První fáze výběru by měla být ukončena do poloviny září. „Nabídky, které projdou první fází, budou dále hodnoceny pomocí matematického multikriteriálního modelu, který čítá přes 360 ekonomicko-technických parametrů. Vítězného dodavatele ministerstvo vybere nejpozději do konce tohoto roku,“ dodal Medek.

„Pořízení v režimu vláda - vláda je transparentní způsob, který nám nezaručí pouze obchodní partnerství, ale především možnosti prohloubení spolupráce ve vojenské oblasti,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Nové 3D radiolokátory MADR mají nahradit zastaralé radary sovětské výroby a zajistit armádě přehled o vzdušné situaci ve výškách od 100 do 3000 metrů. „Vytvoří předpoklady pro zajištění aktivní protivzdušné obrany ve spojitosti s náhradou protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB,“ poznamenal Medek. Součástí zakázky je zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetileté technické životnosti.

Podle dřívějších informací chtěl Česku nabídnout švédský Saab svůj radar Giraffe 4A, izraelská firma Elta Systems radar ELM 2084 MMR (Multi-Mission-Radar, radar pro více rolí) a francouzský výrobce Thales Raytheon Systems by mohl soutěžit s radary GM 200 nebo GM 400.

O zakázku měla zájem i britská firma BAE Systems. Británie ale v červenci oznámila, že se soutěže nezúčastní, protože britský radar nesplňuje vypsané podmínky.

O české armádě dále čtěte:

Obrana obejde Českou zbrojovku, domlouvá obchod s USA

MM25_AI

České vrtulníky skončily v Libyi. Přes zákaz OSN

Nekonečný příběh chroptícího dinga


  • Našli jste v článku chybu?