Menu Zavřít

Rakousko a životnost reaktorů: Dukovany měly už v roce 2015 skončit

2. 6. 2017
Autor: Tomáš Blažek, Mladá fronta

Některé regiony v Evropě lobbují za celoevropský maximální limit životnosti jaderných elektráren. Například taková jaderná elektrárna v Dukovanech by měla být podle propočtů aktivistů odpojena už v roce 2015. Životnost jejího prvního bloku přitom byla prodloužena na „neomezenou“ dobu.

Spor o životnost jaderných reaktorů zaměstnává mnoho zastánců a odpůrců jaderné energie. Životnost bloků se po celé Evropě prodlužuje a podle aktivistů se tím zvyšuje riziko havárie. Místo toto, aby došlo k nákladné odstávce. Například elektrárna v Dukovanech měla skončit (její první blok) už v roce 2015, napsaly regionální hornorakouské Oberösterreichische Nachrichten, ale její životnost byla zvýšena na „neomezenou“ dobu.

Průměrné stáří reaktorů v Evropě je 32,1 let. Prodlužování životnosti jaderných reaktorů chce změnit iniciativa evropských regionů Aliance pro celoevropský odklon od jaderné energie. Hodlá v Bruselu dosáhnout toho, aby byla stanovena maximální hranice životnosti reaktorů v celé EU. Provoz reaktorů by nemohl být dále v jednotlivých státech prodlužován. Prohlásil to hornorakouský rada pro životní prostředí Rudi Anschober ze Zelených.


Rakousko proti úložišti jaderného odpadu:

Rakouský aktivista: Jaderný odpad si zahrabejte u Prahy, když je tak bezpečný

Úložiště jaderného odpadu v německém Lubminu. Pozor, zvýšené záření.


Rakouský prezident Alexander van der Bellen hovoří dokonce o celoevropském odklonu od jádra. „Téma odklonu od jádra nekončí na hranicích jednotlivých států. Takže toto spojení je velmi důležité,“ komentoval iniciativu Aliance pro celoevropský odklon od jaderné energie pří návštěvě německé země Porýní-Falc, která patří k zakládajícím členům.

Aliance vznikla v roce 2016 a jsou v ní zastoupeny regiony z Rakouska, Německa, Belgie a Lucemburska. Jejím dlouhodobým cílem je vytvoření Evropy bez jádra.

Tento záměr potvrdil i ministr energetiky a životního prostředí německé země Bádenska-Württemberska Franz Untersteller „Jaderná energie nesmí hrát zásadní roli na budoucím trhu s energiemi v EU. Jak z ekonomických, tak z ekologických důvodů. Rovněž z důvodů rizik, se kterými má Evropa zkušenosti,“ řekl Untersteller na konci dubna při 31. výročí havárie jaderné elektrárny v Černobylu.

Jak vypadá dějiště Černobylu:

Kritizoval i výstavbu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C a prodlužování životnosti reaktorů v Belgii, Nizozemí a Francii. „Riziko havárie je reálné a čím starší elektrárny jsou, tím je vyšší,“ dodal stuttgartský zelený politik. Podle něj je třeba prosadit odklon od jádra (Energiewende) na celoevropské úrovni.

Dukovany jsou v provozu od roku 1985

Nejstarší česká Jaderná elektrárna Dukovany se začala stavět v roce 1978 a její čtyři reaktory (každý o výkonu 510MW) byly uvedeny do provozu mezi roky 1985 až 1987. V březnu 2016 byla licence na provozování prvního reaktoru prodloužena na neurčito. V roce 2025 má elektrárna opět projít kontrolou.

MM25_AI

Druhý blok v Dukovanech má licenci prodlouženou do 10. července, pak ČEZ žádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost o další prodloužení o deset let. Licence vyprší i blokům číslo tři a čtyři v tomto roce. ČEZ ročně investuje do bezpečnosti elektrárny desítky milionů korun. Loni dukovanská elektrárna dodala do sítě téměř 12 terawatthodin elektřiny, což pokrývá asi pětinu spotřeby Česka.

Související články:

"Americký Černobyl" končí předčasně provoz. Z ekonomických důvodů

Německem zmítá spor o „přehřátou“ jadernou elektrárnu


  • Našli jste v článku chybu?