Řecký premiér Alexis Tsipras uvedl, že je čas dostat se z „bludného kruhu“ úsporných opatření a začít mluvit o odpuštění části dluhu.
V pondělí řecký parlament schválili novou penzijní a daňovou reformu. Obě jsou nutné, aby mezinárodní věřitelé Řecku poskytli další peníze. Řekové však už nechtějí další úsporná opatření a proti novým zákonům včera zahájili velké protesty. „Máme velkou příležitost, abychom zemi dostali z „bludného kruhu“ a nastoupili cestu prosperity,“ uvedl ministerský předseda Tsipras pro BBC.
Zmírnění podmínek řeckých dluhů by zemi umožnilo odrazit se ode dna. Řecko je po necelém roce znovu bez peněz. Mezinárodní měnový fond – jeden z trojky věřitelů vedle Evropské komise a Evropské centrální banky – jasně řekl, že je třeba Řecku ulevit, zmírnit podmínky dohody o finanční záchraně a část dluhů odpustit. Šéfka MMF Christine Lagardová uvedla, že pokud Německo a jeho spojenci v euroskupině budou dál trvat na svých nerealistických požadavcích vůči Řecku, už nebude riskovat žádné další peníze.
Nelze se jí divit. Řecká ekonomika se od krize zmenšila o čtvrtinu a nezaměstnanost pořád přesahuje 24 procent. Absurdní je, že většina z 86 miliard eur, které Řecko dostalo v rámci finanční pomoci, putuje na splátky největším věřitelům země: Evropské centrální bance a Mezinárodnímu měnovému fondu.
Přečtěte si o možném vývoji v Řecku Tři scénáře pro Řecko |