Menu Zavřít

Referendum o brexitu přineslo názorový rozkol

24. 6. 2016
Autor: čtk

Pro odchod z Evropské unie hlasovala Anglie a Wales, proti Skotsko, Severní Irsko a Gibraltar, kde se pro setrvání v EU vyslovilo dokonce 95 procent hlasujících. Skotsko chce po ohlášení výsledků hlasovat o nezávislosti, v Severním Irsku se ozývají výzvy ke sjednocení s Irskou republikou.

Evropská unie investovala do Severního Irska miliardy eur po roce 1998, kdy byla uzavřena dohoda mezi znepřátelenými tábory katolíků a protestantů, která ukončila tři dekády sektářského násilí.

Proevropský sentiment z Ulsteru očividně nevymizel. Ve Walesu sice hlasovalo 52 a půl procent voličů pro brexit, v metropoli Cardiffu se ale 60 procent lidí vyslovilo pro setrvání v Evropě.

Vysoké procento hlasujících proti odchodu v Gibraltaru není překvapením, protože britská enkláva v jižním Španělsku je na vztazích s Unií závislá.

Výsledky potvrdily vysoký podíl euroskeptiků v severní Anglii, baště labouristů, která prošla těžkým obdobím likvidace mnoha průmyslových podniků.

Přečtěte si názor, který na brexit má německá kancléřka:

Merkelová: Brexit je zlom, ale Evropa je silná

Angela Merkelová (foto ČTK)

Silné pozice odpůrců EU se projevily i na anglickém venkově, kde pracuje mnoho přistěhovalců z východní Evropy. Slib stoupenců brexitu zastavit tento příliv očividně zabral.

Triumf venkova a dělnictva

Londýn hlasoval šedesáti procenty pro setrvání, pravděpodobně v obavě ze ztráty pozice finančního centra EU. Téměř devítimilionová metropole považuje členství v unii za záruku příjmů z obchodu a turistiky.

Demograficky referendum ukázalo jasné rozdělení Británie mezi mladou a starší generaci, uvádí agentura AFP. Větší vůli k setrvání v unii prokázali vzdělanější Britové oproti méně vzdělaným.

Podle listu The Independent se v referendu projevila „propast mezi liberální městskou třídou a dělnictvem, zejména v otázkách imigrace, a propast mezi lidmi těžícími z globalizace a těmi, kdo zůstali stranou a nezískali práci ani peníze“.

Podle Briana Klaase, analytika London School of Economics, „jsou lidé zaskočeni příliš rychlými změnami ve společnosti. V kombinaci s latentním euroskepticismem a s faktem, že politikové chtěli využít strachu z migrantů, vznikl mocný tlak na změnu“.


Přečtěte si více o brexitu:

Hlavní příčiny brexitu: Euroskepticismus i emoce

bitcoin_skoleni

Skotsko do EU? Premiérka chce referendum o nezávislosti

Británie zřejmě omezí Čechům přístup na pracovní trh

  • Našli jste v článku chybu?